Sunday, December 3rd, 2023

NFT Çılgınlığında Yeni Boyut: 95.000 Dolarlık Eseri Yakıp NFT’ye Çevirdiler

Yaptığı duvar resimleri ile tanınan Banksy’nin bir eseri, 3 Mart tarihinde bir anonim grup tarafından yaklaşık 95.000 dolara satın alındı. NFT çılgınlığının zirve yaptığı böyle bir dönemde söz konusu eserin canlı yayında yakılıp, NFT’ye dönüştürülmesi ise kimseyi şaşırtmamış olabilir. Asıl şaşırtıcı olan ise Banksy’nin bazı sanat eserlerini eleştiren bu parçasının 95.000 dolardan alınıp, NFT olarak 400.000 dolara satılması oldu.

400.000 Dolara NFT Satışı Yapıldı

Banksy’nin aşağıda da görülen eserinde, bir açık arttırma görülüyor ve yan taraftaki yazı dikkat çekiyor. Söz konusu kısımda “siz beyinsizlerin gerçekten bunu satın aldığına inanamıyorum” ifadesinin yer aldığı görülüyor. Banksy’nin eleştirel eserinin yakılıp 400.000 dolara NFT olarak satılması ise aslında durumu bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

BANKSY | MORONS | Banksy | Online2020 | Sotheby's

Söz konusu eseri yakan ve bunu NFT’ye dönüştüren ekibin üyelerinden birisi, konu hakkında yaptığı açıklamada bunun aslında yeni bir sanat dalı olduğunu vurguladı. Fiziksel eser yerine bunun dijital halinin oluşturulmasının dijitalleşmenin bir gereği olduğunu belirten anonim üye, NFT’lerin blockchain üzerinde sonsuza kadar kalabileceğini vurguladı.

NFT Nedir?

NFT’ler blockchain tabanlı koleksiyon ürünleri ve tokenler olarak biliniyor. Her bir NFT farklı sayılarda ve serilerde üretilebilmekte. Ekip ise bu NFT’yi sadece 1 tane üreterek eserin tekliğini korumak istemiş gibi gözüküyor. Opensea platformu üzerinde listelenen ve satışa sunulan NFT, kısa sürede 400.000 dolar değerinde ETH’lik teklif aldı ve satıldı.

NFT’yi satın alan “Galaxy” takma isimli kullanıcı, daha önce de milyonlarca dolarlık NFT alımları yapmıştı. Eserin adının “beyinsizler” olması ve tablolar için yapılan bir açık arttırmayı eleştirmesi ise oldukça ironik. Yine de NFT sektöründe çok daha yüklü satışların yapıldığı biliniyor.

Rekor NFT Satışları Sürüyor

Kısa süre önce sanatçı Beeple’ın NFT’leri 3 milyon dolardan fazla ETH karşılığında satılmıştı. NFT çılgınlığı 2017 yılında da Crypto Kitties ile ciddi bir FOMO yaratsa da 2018 yılındaki düşüş bu sektörü neredeyse öldürdü. Şu an ise Ethereum tabanlı NFT platformlarına olan ilgi, dünyaca ünlü isimlerin katılımı ile rekor kırmakta.

NFT sektörünün bu ivme ile nereye kadar büyüyeceği ise şu an için uzmanlar tarafından bile kestirilemiyor.

Facebook Comments