Sunday, December 3rd, 2023

NFT’ler Kripto Para Sektörüne Damga Vurdu

Non-Fungible tokenler kripto dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. NFT ilgisi çığ gibi büyüyor. Bu çılgınlık öyle seviyelere ulaştı ki, Google trend verilerinde NFT aramaları çılgın seviyelere ulaştı. Kripto gazetecisi Wu Blockchain şunları kaydetti: ” Google trendlerine göre, 7 şubattan bugüne NFT arama oranları çılgın seviyelere ulaştı. DeFi aramalarına fark atarken ETH’e çok yaklaştı. Bu, ünlü yıldızların NFT’lerini çıkarmasıyla ilgili olabilir. Youtube dünyasının en popüler isimlerinden Logan Paul NFT’leri büyük bir arama oranına sahip. Bununla beraber Opensea en çok aranılan platform olarak kayıtlara geçti. “

NFT tokenler değiştirilemez ve eşsiz dijital varlıklardır. Bu bağlamda iki NFT birbirinin yerine geçemez. Şu sıralar, dünya starları ve milyarder yatırımcılar bu çılgınlığına katılarak yüksek ücretli NFT’ler almaya hatta kendi NFT’lerini çıkarmaya başladı. Milyarder Mark Cuban, NFT çılgınlığına çoktan katıldı. Yakın zamanda ünlü basketbolcu Dirk Nowitzki ve Luka Doncic temalı dijital bir koleksiyon paylaştı.

Geçtiğimiz Haftanın En Popüler NFT Haberleri

Geçtiğimiz hafta, kripto dünyası NFT haberleriyle dolup taştı. Piyasada, milyonlarca dolar değerinde NFT ve dijital koleksiyonlar satıldı. Müzik, dijital sanat eserleri, spor ve daha birçok farklı alanda popüler kişiler NFT’lere sıcak bakıyor.

ABD’nin ünlü rock grubu Kings of Leons, “When You See Yourself” adlı yeni albümünü NFT formatında piyasa sürmeyi planlıyor. Albüm bugün ilerleyen saatlerde YellowHeart platformunda satışa sunulacak ve satış süreci iki hafta ile sınırlandırılacak. Rock grubu ayrıca, “NFT Yourself” adlı özel bir seri başlatmayı planlıyor.

Yakın bir zamanda, İngiliz sanatçı Banksy’nin 100,000 dolar değerindeki Morons adlı eseri, NFT’ye dönüştürüldükten sonra ateşe verildi. Orijinal sanat eseri, New York’ta gerçekleşen canlı yayında yakılarak yok edildi. Banksy’nin NFT’si için açık artırma düzenlenecek. Açık artırma, Opensea’de gerçekleştirilecek ve 9 marta kadar devam edecek. Kazanan teklif; bu değerli sanat eserinin benzersiz dijital koduna sahip olacak.

Kısa bir süre önce ünlü sanat yönetmeni Ben Mauro, 21 NFT’sini satışa çıkardı. NFT’lerin tamamı 7 dakikadan kısa bir sürede satıldı. Mauro’nun bu satışlardan elde ettiği kazanç ise 2 milyon dolar. Satış, VIV3 adlı sanal pazarda gerçekleşti.

Ulusal Basketbol Birliği (NBA) ise, kendi dijital koleksiyonunu sunmak için Dapper Labs ile işbirliği yaptı. NBA Top Shot adıyla bildiğimiz NFT satış platformu son günlerde yoğun ilgiye maruz kalıyor. NBA Top Shot, Dapper Labs’in Flow Blockchain platformu kullanılarak oluşturulmuştur.

NFT Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

Bu hızda ilerleyen NFT çılgınlığı yakında multi milyar dolarlık bir pazar haline gelebilir. Muhtelemen, DeFi pazarı gibi patlayıcı bir büyüme görebilir. Hex Trust, NFT yatırımcılarını desteklemek için ilk NFT depolama hizmetini kullanıcılarına sundu.

Facebook Comments