Friday, February 23rd, 2024

Nomura: Mısır ve Türkiye kur krizi olasılığına dikkat

Nomura Holdings Inc.’in geçmişte kur krizlerini önceden haber veren modeline göre bu yılki kazanımlarına rağmen, Mısır ve Türkiye para birimleri ağrı risk altında.

Tokyo merkezli bankanın modeli, firmanın Singapur merkezli ekonomistleri Robert Subbaraman ve Rebecca Wang’a göre, 1996’dan beri analiz ettiği 61 yükselen piyasa para krizinin %64’ünü önceden tahmin etmiş sekiz göstergeyi bir araya getiriyor. Bu göstergeye göre, hem Mısır poundu hem de Türk Lirası 100’ün üzerinde puan aldı, bu da her ikisinin de önümüzdeki 12 ay içinde “döviz krizi riski altında” olduğunu gösteriyor.

Yine de, büyük resim oldukça cesaret verici: Nomura’nın incelediği 32 gelişmekte olan ülkeden 17’sinin 19 veya daha düşük puanları bulunurken dokuzunda puan sıfır.  Bu da yükselen piyasa bulaşma riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Modele göre, Latin Amerika ve Asya’da kurlarında belirli gelişmeler var.

Subbaraman ve Wang, “Gelişmekte olan piyasalara yönelik güçlü miktarsal genişleme güdümlü sermaye girişleri, birçok ülkenin bir kez daha yabancı yatırımcılara büyük bir borç stoku oluşturmasına neden oldu” diye yazdı. “Bu, sağlıklı olan ve toparlanma süreci içindeki gelişmekte olan ekonomiler adına cesaret verici bir gelişme. Ancak hepsi bu durumda değil. Yatırımcılar riski yeniden değerlendirirse o diğer ülkeler yeni bir kıtlığa duyarlı hale gelebilir. ”

Nomura’nın Damocles modeli, 1998 yılında ekonomist Graciela Kaminsky, Saul Lizondo ve Carmen Reinhart tarafından yapılan ve para krizleri için 16 ana gösterge belirleyen bir çalışmadan ilham almakta. Bu rapor, reel döviz kurunun trendden sapmasının özellikle güçlü bir sinyal olduğu sonucuna varır.

Nomura ise, bir sonraki Asya krizini veya Arjantin’deki kur çöküşünü tahmin etmek amacıyla listesini kısa vadeli faiz oranını, döviz rezervlerini ve dış borcu kapsayan sekiz veri noktasına indirdi.

Birkaç yıllık keskin değer kaybının ardından, Türk lirası, maliye bakanlığı ve merkez bankasındaki liderlik değişimi ile 2021’de küresel kazanımlara liderlik ediyor. Mısır pondu da yükseldi.

Subbaraman ve Wang, “Halen zayıf ekonomik temelleri göz önüne alındığında, Damocles hiçbirinin sıkıntılı alandan çıkmadığının sinyalini veriyor” dedi.

Bloomberg

The post Nomura: Mısır ve Türkiye kur krizi olasılığına dikkat appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments