Saturday, January 28th, 2023

Non-fungible (NFT) Token Alanı Büyüyor: Bu Projede Değerler 7 Kat Arttı!

100 farklı sanatçının 100 ayrı parçasından oluşan bir NFT, Rarible platformunda dakikalar içinde tükendi ve neredeyse 89.000 dolarlık satış yapıldı. Her ne kadar satış miktarı rekor kırmaktan uzak olsa da proje, münferit bir non-fungible token aracılığıyla şekillenen kitlesel bir işbirliği olması nedeniyle dikkat çekici bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

NFT’ler ve İlham Kaynakları

NFT küratörü “Loopify” Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, çalışmanın sanatçılarının yüksek işlem ücretleri, sınırlı teknoloji anlayışı ve az görünürlük gibi mevcut sınırlamalardan ilham aldıklarını ifade etti. Dolayısıyla NFT’ler minvalde basıldı ve satıldı.

Loopify konuyla ilgili açıklamalarında, projede az tanınmış sanatçıların olduğunu ve yüksek basım ücretleri sebebiyle bahsi geçen sanatçıların büyük bir engelle karşılaştıklarını dile getirdi. Loopify’e göre bu durum sanatçıların NFT yaratmaya devam etmesini sağlayacak.

Fiyatlar 7 Kat Arttı

NFT platformu Rarible’da basılmış olan Loopify, ilk olarak 3 Mart’ta her biri 0.3 ETH (yaklaşık 475 dolar) karşılığında 150 edisyon listeledi. 24 saatten kısa bir süre sonra edisyonların değeri neredeyse 7 kat arttı ve 2 ETH’a kadar ulaştı. Şu anda “Artist” tarafından 4 ETH ile listelenen edisyon en pahalı sürüm olarak nitelendiriliyor.

Bunlara ek olarak Loopify, 100 sanatçının hepsinin kimlikleri henüz belli olmasa da derlemenin, YouTube kanalı neredeyse üç milyon aboneye ve çeyrek milyar görüntülemeye sahip olan Vexx’in çalışmalarını içerdiğini dile getirdi.

Enjin Dikkat Çekiyor

Enjin, kullanıcıların işlem ücretleri olmadan birden fazla zincirde token’ları basmasına ve kullanmasına izin vermek için ERC-1155 token’ını kullanacak olan JumpNet adlı yeni bir ölçeklendirme çözümü üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Enjin CTO’su Witek Rodmoski, “Bu teknolojiler, geliştiricilerin ana kullanıcılara ulaşmasını ve işlem ücretlerinin neden olduğu öngörülemeyen iş yükü konusunda endişelenmeden modern deneyimler sunmasını sağlayacak” sözlerini kullandı.

Facebook Comments