Saturday, February 24th, 2024

Pandemiden sonra savaş geliyor!

Savaş riski paralı insanlar tarafından sürekli olarak küçümsenir. Evet, yatırımcılar artık salgınların meydana gelebileceğini,iş ve tatil seyahatlerini aksatabileceğini anlıyor.

Yine de, her nasılsa, Wall Street, Londra ve benzerleri, aşıların gelişmiş dünya nüfusunun çoğuna dağıtılmasının ardından sorunun sona ereceğine inanıyor gibi görünüyor. 1990’ların barış ve serbest finansal akış varsayımları bir kez daha işe yarayacak beklentisi hakim.

Maalesef yanılıyorlar. Orada duyduğunuz “tıklama” sesi barışçıl değil; yeniden yüklemenin sesi. Salgın, hükümetleri, savaş zamanları olduğu gibi test kitleri ve aşı üretiminin kamu yönlendirmeli yatırım ve kamu kontrolünde kısıtlı ticaret için büyük bir emsal oluşturduğuna inanmaya teşvik etti.

Ancak devlet güdümlü ekonomiler savaş ekonomileri haline gelir ve savaş ekonomileri ürünlerini kullanma eğilimindedir. Savaşlardan önce tipik olarak sermaye kontrolleri uygulanır ve çoğu küresel yatırımcı bu olasılığı hesaba katmaz.

1980’lerden beri aşağı yukarı olduğu gibi para birimlerinin her zaman korunabilir, takas edilebilir ve taşınabilir olacağını düşünüyorlar. Hayır. Gelecek nesil politika yapıcıların finansal sınıfı zaıflatmak istediklerine inanıyorum ve yöntemlerinden biri de sermaye akışları üzerinde kontrol dayatmak olacak. ABD’de bile.

Ben dahil çoğu insan Biden yönetimini ılımlı bir hükümet olarak düşünüyor. Yine de cumhurbaşkanının ekonomik canlanma hakkındaki politika konuşması, Roosevelt yönetiminin “Demokrasi Cephaneliği” yeniden sermayelendirme programını bir model olarak gösterdi. Yeni ABD başkanı, aşı ve tıbbi malzeme üreticilerine İkinci Dünya Savaşı Savunma Üretim Yasası’nın gerekliliklerini dayattı.

İkinci Dünya Savaşı öncesinden doksanlı yılların başına kadar Savunma Bakanlığı’nın elinde tuttuğu miktardan daha fazla “stok” yaratmaktan bahsetti. Yabancılara ve pazarlara güvenmek – hayır! Yabancılara ve piyasalara olan güven eksikliği artık daha az ama Donald Trump’ın kaba, açık savaşçılığından ve kürselleşme karşıtlığından daha doğrudan.

Belki Biden ve onun için bu dili yazanların bir anlamı vardır. Büyük savaş dönemlerinden önce iç istikrarsızlık ve daha küçük uluslararası savaşlar gelir. Parası olan insanlar, Batı Sahra’dan Mısır ile Etiyopya arasında büyüyen çatışmaya kadar, Kuzey Afrika’daki birbirine bağlı savaşlara çok az dikkat ettiler. Azerbaycan-Ermenistan savaşından bahsetmeye bile gerek yok.

İspanya iç savaşında kara ve hava saldırılarının radyo tarafından koordine edilmesinin faydasını kanıtladığı gibi, özellikle ikinci çatışma Azerbeycan-Ermenistam), konvansiyonel savaşta insansız hava araçlarının kullanımı için bir test alanı olarak uluslararası ordular tarafından yakından izlendi.

En acil mali ve ekonomik şok, muhtemelen İsrail-BAE’nin İran’a saldırısından kaynaklanacaktır. Bu o kadar uzun süredir ortaya çıkıyor ki, insanlar bu fikre karşı uyuşmuş durumda, ama bence bu, olmamasından daha muhtemel. İran liderliği daha çaresiz ve İsrail, herhangi bir kısıtlayıcı ABD görüşünden çok daha bağımsız.

ABD Donanması, Pearl Harbor’a Japon saldırısı öncesinde on buçuk yıl Japonya ile savaş oyunları oynadı. Yine de olay gerçekleştiğinde ABD’li komutanlar şaşırdı. ABD hisse senedi piyasalarında tüm zamanların en düşük seviyesine altı ay sonra ulaşıldı.

İran’ın çatışma tehdidinden biraz daha uzun bir zaman diliminde, Çin’in Tayvan’ı dahil etme konusundaki ulusal taahhüdü var. İş dünyası ve finans insanları (Çin’dekiler de dahil), adaya yönelik düşmanca bir Çin ablukasının, askeri bir ele geçirme girişimi planına aldırmayan, bunun ekonomik olarak savurgan ve gereksiz olacağı sonucuna vararak rasyonel ticari hesaplar içindeler.

Ne yanlış gidebilir? Yatırımcıların 2021’de piyasalara yönelik büyük risklere ilişkin görüşleri

Ancak savaşın nedenlerinin klasik analizinde, korku ve onur çıkardan önce gelir. Amerikalılar yarı iletken chiplerde stratejik üstünlükleri olması gerektiğini söylüyor. Elektronik çağının Ruhr’u Tayvan olmadan buna nasıl sahip olabilirler? Ve Çin’in anlayışına göre, Tayvan ile yeniden birleşme nesiller için bir zorunluluk; hatta bir onur meselesi diyebilirsiniz.

Aşırı kaldıraçlı bir dünyada ani çatışmanın neden olacağı piyasa oynaklığı, son küresel finansal krizin sorunlarını çözmesi beklenen finansal takas odaları (CCP) tarafından karşılanamayan tüm marj çağrılarının annesinin yaratılması gereğine yol açacaktır. ABD, İngiltere ve diğer hükümetler CCP’leri – bir kez kurtardıktan sonra, inanıyorum ki, uluslararası sermaye kontrolleri uygulayacaklar.

Bu nedenle, büyük varlık yöneticilerinin varlık ve yükümlülükleri ülkeye veya para birimi alanına göre daha yakından eşleştirmeleri için finansal model anlamında olmasa da jeopolitik mantıklı yaklaşımı ele almaları önemli.  Serbest uluslararası sermaye akışları ve bunlarla bağlantılı finansal korumalar politik olarak kırılgan hale geldi.

Savaş beklediğinizden daha hızlı gelir ve düşündüğünüzden daha fazla özgürlüğe mal olur.

FT

The post Pandemiden sonra savaş geliyor! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments