Tuesday, November 28th, 2023

Kaldırılmıştı: Trump destekçisi uygulama geri dönüyor

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre Binası baskını kapsamında gerçekleşen olaylardan nasibini alan sosyal medya uygulaması Parler için olumlu gelişmeler yaşandı. Trump destekçileri tarafından eylem planlamak maksadıyla kullanılan uygulama App Store’dan kaldırılmıştı. Apple ile Parler yetkilileri arasındaki devam eden kriz çözüme kavuştu.

Basın açıklaması yapan yetkililer Parler’ın iPhone’lara geri döneceğini belirtirken, beklenen o tarihi de açıkladı.

Apple, Parler konusunda geri adım atmadı

Parler, App Store kurallarına uyum sağladı

Apple, Parler’a App Store kurallarını ihlal etmesi sebebiyle yaptırım uyguladı. Platformun yöneticilerini içerik denetimini iyileştirmeleri, tehlikeli ve nefret dolu yayınları uygulamadan uzak tutmaları için çaba göstermeleri gerektiği yönünde uyardı. Bu hareketin ardından Parlar yetkilileri geçen ay Apple’a yeniden başvuru yapsalar da, olumlu yanıt alamamışlardı.

parler app store
Parler, teknoloji devleri tarafından ağır yaptırımlara tabi oldu.

Bu hafta ABD’de App Store politikaları nedeniyle Apple’a açılan antitröst davasının duruşması yapılacak. Duruşmaya sayılı günler kala Apple’dan Parler ile alakalı açıklama geldi. ABD’li şirket platformda şiddeti teşvik eden, çeşitli etnik grupları, ırkları ve dinleri aşağılayan, Nazizmi yücelten ve şiddet çağrısında bulunan içerikler tespit ettiğini dile getirdi. Bu sebeple uygulamayı sürekli reddettiğini söyleyen Apple, Parler yetkilileriyle de sürekli temas halinde olduğunu vurguladı.

Konuyla alakalı basın açıklaması yayınlayan Parler, Apple’ın nihayet uygulamayı kabul ettiğini duyurdu. İyi haberi, olayların patlak vermesi üzerine görevden alınan John Matze’nin yerine geçen geçici CEO Mark Meckler verdi. Meckler, Apple kurallarına uyum sağlamak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Sarf ettikleri eforun işe yaradığını ima ederek, Parler uygulamasının App Store kataloğuna 26 Nisan’da yeniden ekleneceğini belirtti.

Parler’in iOS uygulamasında çok daha sıkı bir denetim politikası yürürlüğe girecek. Web ve Android uygulamasında yer alan sakıncalı içeriklerin iPhone’da gözükmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen CEO Mark Meckler, uygulamanın filtreleme mekanizmasıyla çalışacağı bilgisini paylaştı.

Parler CEO’su Mark Meckler yeni sistemle ilgili yüzeysel detaylar verdi. Bakış açısına dayalı içerik denetimine yönelik katı yasağı korumanın yanı sıra, yasadışı konuşmaları daha iyi tespit eden ve kullanıcıların istemediği içerikleri filtrelemesine olanak tanıyan sistemler kurmak çalıştıklarını söyledi. Ancak platformda ne tür içeriklere izin vereceklerine dair tam olarak detaylı bilgi aktarmadı.

The post Kaldırılmıştı: Trump destekçisi uygulama geri dönüyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments