Monday, April 15th, 2024

PayPal Sonrası MasterCard da Duyurdu: Kripto Para İşlemleri Desteklenecek

Dünyanın en büyük ödeme firmalarından olan MasterCard, 2021 yılında kripto paraları destekleyeceğini resmen açıkladı. MasterCard neredeyse 1 milyar kullanıcıya sahip ve söz konusu kitleye 30 milyondan fazla satıcıda kripto para kullanma imkanı verecek.

Kripto Paraları Kullanma Seçeneği Verilecek

Firma tarafından yapılan açıklamada bunun aslında satıcıların yeni müşterilere ulaşmasını sağlayabileceği belirtildi. Buna ek olarak  hali hazırda MasterCard kullananların kullanmaya devam etmesinin  de sağlanabileceği öngörülüyor. MasterCard açıklamasında şirketin kullanıcılara “kripto para kullanma tavsiyesi” vermediği ancak bunun opsiyon olarak sunulduğu da belirtilmekte.

Kullanıcılarla satıcıların dijital değer transferi için en hızlı yöntemleri kullanabilmesini hedefleyen MasterCard, kripto paraları seçerek doğru bir adım attı. MasterCard özellikle stablecoinlerle ilgili kritik bir açıklama yaptı ve bunların kullanımına hız vereceklerini ifade etti. Stablecoinlerin “güvenilirlikleri ve güvenlikleri” nedeniyle tercih edildiğini belirten yetkililer, henüz net bir kripto para ismi ise açıklamadı.

MasterCard, Stablecoinleri de Tercih Edecek

MasterCard’ın büyük ihtimalle regülasyonlarla uyumlu olmaları nedeniyle Usd Coin (USDC) veya benzeri stablecoinleri tercih edebileceği tahmin ediliyor. Tether ise bu konuda MasterCard’ın kriterlerinin dışarısında kalıyor olabilir. Birçok merkez bankası ile işbirliği içerisinde olduğunu belirten MasterCard ilerleyen yıllarda merkez bankası dijital para birimlerini de destekleyeceğini belirtti.

Şirket geçtiğimiz yıl merkez bankası dijital paralarını nasıl kullanabileceğine dair bir deneme adımı atmıştı. Görünüşe göre bu adım başarılı bir şekilde tamamlandı ve merkez bankası dijital para birimleri ciddi anlamda altyapıya entegre edilecek. MasterCard, ödeme kapasitesi konusunda Visa’nın çok altında olsa da dünyanın ilk 5 ödeme devi arasında yer alıyor.

MasterCard Haberi Fiyata Etki Etmedi

PayPal’ın Bitcoin müjdesi vermesinden sonra kripto para piyasası ciddi bir yükseliş ve FOMO yaşamıştı. MasterCard’ın haberinden sonra ise böyle bir durumun olmadığı görülüyor. MasterCard’ın satıcı desteğinin PayPal’den yaklaşık olarak 4 milyon fazla olmasına rağmen böyle bir FOMO oluşmamasının sebebi hangi kripto paraların destekleneceğinin açıklanmaması olabilir.

kripto para

Buna ek olarak PayPal müjdesinin verildiği an ile şu an arasında ciddi farklar yer alıyor ve birçok uzman boğanın sonlarına gelindiğini düşünmekte.

Facebook Comments