Tuesday, November 28th, 2023

Perakende güveni 2021 yılına düşüşle başladı…

TEPE, Ocak 2021’de bir önceki aya göre 10,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,6 puan azalışla -15,5 puan değerini aldı. Perakende güveninin geçen aya ve geçen yıla kıyasla azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki kötüleşme etkili oldu. “Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörü Ocak ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise Ocak ayı perakende güveninde en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Ocak ayında -15,5 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,6 puan, geçen aya göre 10,1 puan azaldı. TEPE değerinin aylık ve yıllık azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki kötüleşme etkili oldu.

İşlerin durumu geçen yıla ve geçen aya kıyasla azaldı

İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu, Ocak 2021’de -44,9 puan değerini alarak Aralık 2020’ye göre 8,3 puan, Ocak 2020’ye göre ise 4,0 puan azaldı.

Ocak 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 15,2’si geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 60,1 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 24,7 oldu.

Perakende güveni en çok “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektöründe arttı

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında, Ocak 2021’de, geçen yılın aynı dönemine göre “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörlerinde artış; “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “motorlu taşıtlar” “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörlerinde azalış görüldü. “Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörleri ortalama değişimin üzerinde değer alırken; “motorlu taşıtlar”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörleri ortalama değişimin altında değer aldı. Perakende güveni en fazla “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektöründe azaldı.

Perakende güveni en çok Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde arttı

Perakende güvenine bölgeler itibarıyla bakıldığında, Ocak 2021’de, geçen yılın aynı dönemine göre Kuzeydoğu Anadolu, Orta Anadolu, Ege, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Marmara Bölgelerinde artış; Ortadoğu Anadolu, Doğu Marmara, Akdeniz, İstanbul, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde azalış görüldü. Kuzeydoğu Anadolu, Orta Anadolu, Ege, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Marmara, Ortadoğu Anadolu ve Doğu Marmara Bölgeleri ortalama değişimin üzerinde değer alırken; Akdeniz, İstanbul, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz Bölgeleri ortalama değişimin altında değer aldı. Perakende güveni en fazla Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde artarken, en fazla azalış Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşandı.

Perakendecilerin beklentileri azaldı

TEPE anketine soru bazında bakıldığında, Ocak 2021’de, “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu”, “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş ve satış beklentileri”, “işlerin geçen yıla göre durumu” ve “gelecek yıl mağaza sayısı beklentisi” göstergeleri hem Ocak 2020’ye göre hem de Aralık 2020’ye göre azaldı.  “Önümüzdeki 3 ayda istihdam ve satış fiyatı beklentileri” göstergesi Ocak 2020’ye göre artış gösterirken, Aralık 2020’ye göre azaldı.

AB’de perakende güveni azaldı

AB-27 Perakende Güven Endeksi, Ocak 2021’de -16,9 puan değerini aldı. AB-27’de perakende güveni bir önceki aya göre 5,2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 18,1 puan azaldı. Türkiye, geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre değişimde AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi

AB-27 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında, Ocak ayında geçen yıla göre artış gösteren ülkeler Finlandiya, Danimarka ve Arnavutluk oldu. Endeks değeri geçen yıla göre en fazla düşen ülkeler ise sırasıyla Malta, Yunanistan ve Hırvatistan oldu. Bir önceki aya göre en fazla artış Sırbistan’da yaşandı. Perakende Güven Endeksinde Ocak 2020’ye göre azalış AB-27’de 18,1 puan; Euro Bölgesi’nde 18,8 puan oldu. Aralık 2020’ye göre değişim incelendiğinde ise Türkiye’nin, AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergilediği görüldü.

Konya’da perakende güveni Türkiye genelinden daha iyi performans sergiledi

TEPAV ve Konya Ticaret Odası (KTO) iş birliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) kapsamında, Şubat 2012’den bu yana Konya’da faaliyet gösteren 300 perakendeci ile her ay yüz yüze anketler yapılıyor.

Ocak ayında TEPE -15,5 puan değerini alırken KOPE -9,6 puan değerini aldı. KOPE, geçen yılın aynı dönemine göre 6,4 puan, TEPE 2,6 puan azaldı. KOPE değeri bir önceki aya göre ise 10,0 puan arttı. Konya perakendesi Ocak ayında Türkiye genelinden ve AB-27’den daha iyi performans sergiledi.

The post Perakende güveni 2021 yılına düşüşle başladı… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments