Friday, October 22nd, 2021

Perseverance Mars’ta bir kaya buldu: Tanımlanamıyor

NASA’nın Perseverance aracı bir süredir Mars’ta. Şubat sonunda başarılı bir şekilde indi ve Mart ayının büyük bir bölümünü çeşitli sistemlerini test ederek, dünyadan uzun yolculuğunun ardından her şeyin hala çalışır durumda olduğundan emin olarak geçirdi.

Uzay aracı, küçük Mars helikopteri Ingenuity’nin ilk uçuşlarını gerçekleştirmesini sabırla beklerken, bilim insanları yakın çevredeki kayaları kontrol etmek için Perseverance’ı kullanıyor. Gene rutin bir kontrol sırasında  özellikle bir kaya Perseverance’ın dikkatini çekti. NASA, bilim insanlarının bu ilginç kayanın nereden geldiğini tartıştıklarını belirtiyor.

Perseverance Mars’ta özçekim yaptı

Perseverance kayayı lazer darbeleriyle inceliyor

NASA Perseverance’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “gezicinin” kayayı lazerle vurduğunu ve hala hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalıştığını belirtti. Ayrıca kayanın 15 cm uzunluğunda olduğu ifade ediliyor.

Lazer izleri, fotoğrafın sağ tarafına yakın kayanın ortasında görülebilir. Yakınlaştırırsanız bir dizi küçük nokta görülüyor ve bunlar, gezginin lazerini ateşlediği yerler. Perseverance bu lazer sayesinde kaynanın bileşimi ile ilgili verileri toplayabiliyor.

Kaya, gezegenin yüzeyinde yuvarlanan toz tarafından kaplanmış olmasına rağmen, birçok alanda oldukça pürüzsüz ve hatta parlak görünüyor. 

Ekip, kayayla ilgili birçok farklı hipotez oluşturdu “Bu, yerel ana kayadan yıpranmış bir şey mi? Çok uzaktaki bir çarpışma olayından bölgeye düşen bir Mars parçası mı? Bir göktaşı mı? Veya başka bir şey?”

NASA kaya ile ilgili hala en olası açıklamaya odaklanmadan önce olabilecek şeylerin bir listesini çıkarmaya çalışıyor gibi görünüyor. 

The post Perseverance Mars’ta bir kaya buldu: Tanımlanamıyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments