Saturday, February 24th, 2024

Petrol fiyatları 13 ayın zirvesini gördü

Petrol fiyatları 13 ayın zirvesini gördü

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, önde gelen üreticilerin arz kısıntısını disiplin içinde uygulamaya devam etmelerine ve akaryakıt talebinde toparlanmanın piyasalara destek vereceği beklentileri ile 13 ayın zirvesine ulaştı. Brent petrolün varili 61 doların üzerinde işlem görüyor.

Üreticilerin arz kısıntısını uyumlu bir şekilde sürdürmesi ve talepte yaşanan toparlanmanın desteği ile haftalardır yükselişte olan petrol fiyatları 61 dolarla son 13 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı 61,18 dolar seviyesine kadar yükselişin ardından 46 cent artışla 61,02 dolar seviyesinden işlem görüyor. NYMEX’de Batı Teksas petrolü de 43 cent yükselişle 58,40 dolar seviyesinde.

Uzmanlar, ABD’de yeni corona virüs teşvik paketi konusunda ilerlemelerin devam etmesini yarattığı iyimserliğin, aşılama hızlandıkça ekonomik büyümenin daha da ivme kazanacağı beklentilerinin petrol fiyatlarını yukarı çektiğini vurguluyorlar.

Brent petrolünde ilk direnç noktasının 61,432 dolar/varil olduğuna işaret eden analitler, yukarı hareketin 61,74 dolar/varile kadar devam edebileceğini de ifade ediyorlar. Geri çekilmelerde ilk destek 60,64-60,43 dolar/varil aralığı.

Piyasalar bugün API’nın açıklayacağı ABD haftalık petrol stok verilerini izleyecekler.

Facebook Comments