Piyasa ve Döviz Haberleri: Küçüklerin kollektif gücü büyükleri ezdi! – Ekonomi Uzmanı

Ardı arkası kesilmeyen bol paranın, yok denecek kadar düşük faizlerin şifa etkisi kadar yan etkileri de hisse senedi piyasalarında kendisini ‘tehlikeli’ bir şekilde göstermeye başladı.

Merkez Bankalarının, virüsün yarattığı tahribatı asgariye indirmek adına kaleme aldığı tek reçete, yani izlenen bu ultra gevşek para politikası, beraberinde hisse senetlerinde uzay yolculuğunun başlamasına neden olduğunu pekâlâ biliyoruz.

Mesela, elektrikli araç üreticilerinden Tesla’nın 45 haftada %1,200 ; Nio’nun %3,000 getiri kaydetmesi, sadece ve sadece bu zamanın ‘hikayesi’ olarak nitelendirmek gerekiyor. Hisse senedi almayanı adeta ‘dövdükleri’ garip bir zaman içerisinden geçiyoruz.

Kripto paraların çok rahatlıkla günde %10-30 hareket edebildiği bir dünya düzeninde, %1 faizle 10 yıllık ABD tahvilini kim ne yapsın ki? Bu nedenle, getiri peşinde koşan para, beraberinde irrasyonel fiyat hareketlerine de sebebiyet verebiliyor.

Roket yakıtı hızında değer kazanan pek çok hissenin artık pahalı olduğunu düşünen veya göreceli düşük piyasa değerine sahip hisse senetlerinde yaşanan akıl almaz hareketlerden bir tanesi anlatarak, teknolojinin geldiği seviyelerin, küçük yatırımcıların nasıl büyükleri ezebildiğini anlatmaya çalışacağım.

Kimden mi söz ediyoruz? Yıllardır zarar eden Gamestop adından bir şirketin hisseleri, uzun yıllardır yatay bir bandın içinde salınıyor. Lakin, 2021’e 17 dolar seviyesinden başlayan Gamestop hisseleri, son 9 günde % 1,760 değer kazanarak 380 dolar seviyesine kadar dün akşam yükseldi.

Bu zayıf bünyeye sahip şirketin hisselerinde yaşanan anormal yükselişin arkasında, şirketin kendisine ait bir hikayesi maalesef yok. Arka planda, zayıf mali bünyeye sahip şirketleri açığa satan, yada aynı zamanda opsiyon piyasalarına (put opsiyon) kısa pozisyon alan Melvin Capital adında bir hedge fon şirketi yatıyor.

WallStreetBets gibi Reddit forumlarında (sosyal medya) birbirlerini motive eden bir grup bağımsız küçük bireysel yatırımcı, Melvin gibi şirketlerin kısa pozisyonları karşısında uzun pozisyon alarak köşeye sıkıştırdı.

Akabinde, milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya’nın Gamestop hisse senedinde 19 Şubat son kullanma tarihi $115 call opsiyonları satın aldığını, piyasalar kapandıktan birkaç dakika sonra, Tesla CEO’su Elon Musk “Gamestonk” ve WallStreetBets forumuna bir bağlantı tweet atması ardından, hisse senedi Salı 200 doları aşarken, dün de adeta uzaya çıkarak 380 dolar seviyesini gördü (bakınız grafik).

Açık pozisyona sahip (satış yönünde) Melvin Capital’in rüzgarın birden terse dönmesi ve fiyatın sert yükselmesi ile açık pozisyonlarını kapatmak (sattıklarını zarar ederek yerine koymak) zorunda kaldığını ve 2,8 milyar dolar zarar yazdıklarını okuyoruz!

Piyasaların hep yukarı, daha da yukarı gittiği Mart 2020 sonrası bu bol para dünyasında, hisselerin artık çok pahalı olduğunu düşüş ve ters yönünde (spekülatif) pozisyon almak isteyen oyuncuların başına gelenler oldukça düşündürücü!

Gamestop hisselerinde yaşanan sıradışı örnekleri dışarıda bıraktığımızda, global endekslerde var olan rallinin, içinde bulunduğunuz ultra gevşek para politikaları, canlandırma paketleri ve yatırımcıların sahip oldukları yüksek nakit oranı ile de birlikte düşünülürse, devam edeceğini düşünüyoruz.

Dönelim bizim bildiğimiz piyasaya. Küresel mali piyasalarda var olan pandemi kaynaklı satıcılı hava dün gün içerisinde daha da ivme kazandı. AB ile AstraZeneca’nın aşıların teslimatında mutabakata varamadıkları haberi ve bu nedenle planlanan toplantının iptal edildiği yönünde yaşanan gün iç haber akışı, küresel risk iştahının ciddi anlamda bozulmasına neden oldu.

Davos’tan seslenen ABD’nin bulaşıcı hastalıklar alanında bir numarası olan Fauci’nin de altını çizdiği üzere, aşıların ikinci doz teslimatının gecikmesi, etkisinin adeta yok olmasına, bunun da beklenen korumanın gecikmesine neden olarak ‘sil baştan’ etkisi yaratabilir.

Öte yandan, zayıf dolar temasından beslenen ve Mart’tan bu yana soluksuz bir şekilde yükselerek geçen haftalarda 1,2350 seviyesini test eden EURUSD paritesine yönelik Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) rahatsızlığı, dün başka bir boyuta geçti. ECB, halihazırda sıfır / negatif olan faizini daha da düşüreceği yönünde açıklaması, EURUSD paritesini 1,2050 seviyesine kadar itti. EURUSD paritesini gerilemesi ile Dolar (DXY) değerlenirken, geriye kalan her şey haliyle değer kaybetti (bakınız grafik).

Yukarıda derin bir şekilde incelediğimiz Gamestop ve benzeri pek çok tahtada kısa pozisyon sahiplerinin köşeye sıkıştırılmasının yarattığı irrasyonel fiyat davranışı ve beraberinde finansal piyasaların etkinliğinin sorgulanması da, risk iştahını iyice baltaladı.

Dün sabah saatlerinde 7,35 seviyelerini test eden USDTRY kuru, günün sonlarında 7,40 seviyelerinin hemen üzerine yerleşti. TL’nin göreceli olarak güçlü kalmaya devam ettiğini görüyoruz. USDTRY kurunda olası yükselişleri, TL almak için fırsat olarak görmeye devam edeceğiz (küresel anlamda ciddi bir bozulma yaşanmaması kaydı ile). Gözümüz bir taraftan da Türk Lirası Güney Afrika Randı grafiğinde!

Borsa İstanbul, havanın bozması ile düşüşünü beşinci güne taşırken, dünkü günü %4,5 düşüşle tamamladı. Teknik manada, aşırı alım bölgesinden başlayan bu düşüşün bugün de olumsuz havaya paralel devam etmesi olası görülüyor.

Gece geç saatlerde sonuçlanan FED toplantısında, beklenildiği üzere herhangi bir faiz değişikliği gelmediği gibi, tahvil alım miktarı da aylık en az 120 milyar dolar olarak korundu. Başkan Powell ise piyasa etkisi doğuracak bir konuşma yapmadı.

ABD borsaları, olumsuzluğun zirve yaptığı günü %2-3 bandında düşüş ile tamamlaması ardından sabah saatlerinde fırtınanın henüz dinmediğini görüyoruz. Güne merhaba diyen Asya piyasalarında %2’ye varan düşüşleri, ABD borsalarının vadeli endeksleri %0,2-0,5 düşüşle takip ediyor. Piyasaların korku endeksi olarak takip ettiği VIX (volatilite) bu sabah 37 seviyesine gelerek Temmuz 2020’den bu yana en yükseği test etti (bakınız grafik).

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride TCMB enflasyon raporu, ekonomik güven endeksi; dışarıda ise ABD öncü büyüme verileri ve işsizlik maaşı başvuruları takip edilebilir.

Piyasalarda var olan bu sancılı dönemi kar satışları ve düzeltme dönemi olarak görerek, piyasa etkisinin gecici olacağını düşünüyoruz. Bir noktadan sonra, hisselerde yaşanan bu gerileme, alım fırsatı olarak görülecektir (taa ki bir sonraki şoka kadar).

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

The post Piyasa ve Döviz Haberleri: Küçüklerin kollektif gücü büyükleri ezdi! appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
BIST şirketlerin ilk çeyrek performansları !

BIST şirketlerin ilk çeyrek performansları: net 34.4 milyar TL kar elde edildi. Detaylar haberimizde… BIST şirketlerin ilk çeyrek performansları Bu Devamı

Halka arzlar ne alemde? Detaylı inceleme ve tüm detaylar…

Halka arzlar ardı kesilmeksizin devam ederken, Borsa İstanbul’da işleme haziran ayında başlayan 6 şirket neler yaptı? Tavan fiyatları ve değişimler Devamı

Klimasan temettü ve bedelsiz kararı (#KLMSN)!

Klimasan temettü ve bedelsiz kararını KAP’a bildirdi. Temettü ve bedelsiz ne kadar? Tüm ayrıntılar… Klimasan temettü ve bedelsiz ödemesi detaylarına Devamı

ASELSAN marka değerini en fazla artıran şirket oldu

ASELSAN yapılan açıklamaya göre, ‘En Değerli 100 Türk Markası’ listesinde 19’unculuğa yükseldi  Aselsan, savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında Devamı

Margün Enerji halka arz kritik gelişme!

Margün Enerji’nin halka arz için SPK ve Borsa İstanbul’a gerekli başvuru evraklarının teslim edildiğini yapılan açıklama ile duyurdu Margün Enerji Devamı

Paribu, kullanıcılarına kısa süreli panik yaşattı!

Gece sosyal medyada gündem olan, Paribu’ya giriş yapılamadığı yönünde paylaşımlar yapıldı. Konuyla ilgili Paribu’dan açıklama geldi. Peki ama Paribu çöktü Devamı

ULAK halka arz hazırlığı yapıyor!

Türkiye’nin GSM sistem üreticisi ULAK Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, halka arz hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Ulak halka arz Savunma Devamı

(#ZRGYO) hissesi olanlar dikkat! Ziraat GYO geri alım talebi için son gün

Ziraat GYO geri alım talebi nasıl oluşturulur? Ziraat GYO geri alım talep toplama bugün 17:00 itibari ile doluyor. Halka arz fiyatından geri Devamı

Facebook Comments