Sunday, November 28th, 2021

Piyasalar kararsız; risk iştahı ise sancılı!

Geride bıraktığımız hafta, küresel risk iştahında gözle görülür bir azalma yaşandı. Her ne kadar piyasa oyuncuları ilk etapta Biden’in teşvik planını büyük bir tezahürat ile karşılasa da, teşviğin maliyet boyutu endişenin ana kaynağı oldu.

Piyasaların risksiz faiz olarak takip ettiği ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri, teşvik planı için gerekecek finansmanın kamu maliyesi üzerinde yaratacağı baskı ve dolayısıyla artacak bütçe açıkları, faizin %1,20 seviyesine dayanarak pandemi sonrası dönemin en yükseğine gelmesine neden oldu.

Daha çarpıcı olsun dersek, 2020 Ağustos ayında %0,50 seviyesine kadar düşen 10 yıllık faiz, 5 ayda %120 yüksemiş oldu! Takdir edersiniz ki, piyasaların arkasından esen ana itici unsur, ultra gevşek likidite koşulları ve küresel düşük faiz ortamı. ABD piyasa faizinin tırmanması, geride bıraktığımız hafta parti havasını bozdu.

Hisse senetlerinin genelinin şişmiş olması (yükselen değerlemeler), son günlerde artan tahvil getirileri, aşı ile ilgili olumsuz haberler ve halen daha artan küresel vaka sayıları, piyasaları rahatsız ederken, risk off modu ile kar alma isteği de genel yayıldı. Bloomberg’e göre, küresel hisse senetleri, geride bıraktığımız hafta neredeyse 1 trilyon dolar kadar piyasa değerlerini kaybetti.

Risk iştahı azalınca, ister istemez güvenli liman olarak görülen ABD doları değer kazandı. ABD dolarının değer kazanması (DXY), EURUSD paritesinin de 1,2083 seviyesine geri çekilerek haftayı tamamlamasına neden oldu. Teknik manada, aşağıda 1,1950 seviyesine kadar geri çekilme görebileceğimizi düşünüyoruz.

Mali teşvik planının sindirilmesi kolay olmayınca, kıymetli metaller ve kripto paralardaki son 1 haftada yaşanan volatilite herkesi rahatsız etti. Bitcoin sadece 1 haftada %25’lik yukarı aşağı hareket boyuna imza atarken, kripto paraların halen daha aşırı alım bölgesinde olduğunu ve yönün aşağıya işaret ettiğini düşünmeye devam ediyoruz.

Kıymetli metaller geçen hafta yatırımcılarını üzdü. Bu yıl, büyük bir beklenti ile satın aldığımız gümüş, son 1 haftada %12 değer kaybetse de, işlemci (trader) yerine investor (yatırımcı) zihniyeti ile düşüşleri kademeli alım fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz. Yılın bir noktasında, gümüşün zincirlerini kıracağını düşünüyoruz.

Dışarıda hava parçalı bulutlu, içeride ise ara sıra da olsun güneş kendisini gösterse de, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü enflasyon faiz tezini yinelemesi, içeride de havayı bozdu.

“Kim ne derse desin ben buna inanmıyorum. İnandığım tek şey var, yüksek faizle bir yere varamayız” diyen Cumhurbaşkanı, TCMB’ye karışmayacağını ima etse de, açıklamalar USDTRY kuru üzerinde baskı yarattı. Teknik manada, 7,48 – 7,52 bandının üzerinde gecelik bir kapanış, TL’nin kademeli olarak değer kazanacağı yönündeki beklentimizi değiştirebilir (bakınız grafik).

Yeni gün başlangıcında, Çin ekonomisi’nin dördüncü çeyrekte fabrika üretiminin artmasıyla yıllık %6,5 ile beklentileri aşan büyümesi, Asya piyasalarında kayıpların azalmasına neden olsa da, Japonya borsasının 30 yılın zirvesinden gerilediğini; Kore borsası ise %1,5 değer kaybettiğini görüyoruz.

ABD dolarının piyasa faizi (10 yıllık tahvil) bu sabah %1,08 seviyesine gerilemesine karşın, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de satıcılı bir hava hakim.

1,9 trilyon dolar paketin faydasından ziyade bu sefer de maliyetine konsantre olan piyasalar, yarın koltuğa oturacak yeni başkanın ılımlı söylemlerine (azalan siyasi riskler) rağmen yeni haftayı pek de iyimser karşılamıyor. Piyasalarda kar alma isteğinin ağır bastığını görüyoruz.

Biden’ın görev süresi yarın resmen başlıyor. Koltuğa oturur oturmaz yapacağı ilk konuşma ve satır aralarında vereceği sinyaller, piyasalar üzerinde yön tayini bağlamında etkili olacaktır.

Bu hafta içeride TCMB’nin yılın ilk olağan PPK toplantısını takip edeceğiz. Perşembe günü sonuçlanacak toplantıya yönelik genel kanı faizlerin sabit tutulacağı yönünde olsa da, sınırlı bir artırım bekleyenlerin de olduğunu not düşelim.

Mali piyasaların gündeminde bugün önemli bir veri makro veri görünmüyor. Piyasalarda kar alma isteğinin ağır bastığını görüyoruz. Geçen hafta üretim kesintisi ve Çin talebinin yol açtığı rüzgar ile yükselen petrol, aşılanma seferberliğine rağmen vaka sayılarında durmak bilmeyen artış ve havanın genel olarak bozuk olması ile yeni haftayı %1 kayıpla karşılıyor.

 

Kaynak: iktisatbank.com

The post Piyasalar kararsız; risk iştahı ise sancılı! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments