Saturday, September 23rd, 2023

PlayStation 4 ve Xbox One oyuncularına kötü haber!

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yeni nesil oyun konsolları ile tanıştık. Sektörün önde gelen iki ismi Sony ve Microsoft, eskisinden çok daha güçlü konsollarını tanıttı. Yeni nesil tanıtılmadan çok önce, eski nesil donanımsal anlamda yetersiz kalmaya başlamıştı bile. Şimdi ise donanımsal yetersizliğin sonucu olarak Battlefield 6 oyunundan kötü haber geldi.

Sony’den çevre dostu Playstation 5 hamlesi

Battlefield 6, PS4 ve Xbox One’da olmayabilir!

PlayStation 4 ve Xbox One konsolları, 2013 yılının sonunda çıkış yaptı. O dönemin neredeyse en güçlü donanım özelliklerine sahip olarak çıkış yaptılar. Oyunların sürekli gelişerek daha yüksek işlem gücü gerektirmesiyle eski nesil yetersiz kalmaya başladı. Gelmekte olan Battlefield 6 oyunu için ortaya atılan iddia, oyunun bu konsollar için çıkmayacağı yönünde.

battlefield 6

Bu çok uzak bir ihtimal değil, zira iki konsolun da artık güçsüz kaldığını söyleyebiliriz. Bir süredir iki konsola da çıkan oyunların grafikleri düşürülüyor ve çözünürlük de kısılıyordu.

İddianın sahibi güvenilir bir analist olan Tom Henderson. Henderson, ayrıca oyunun çıktığı gün Xbox Game Pass’e geleceğini vurguluyor.

 

EA CEO’su, Battlefield 6’yı daha önce görülmemiş bir aksiyon olarak tanımlamıştı. Bu aksiyon ortamının güçlü grafiksel ögeler içereceğini tahmin etmek zor değil. Bu durum eski nesil konsollar için bir adeta bir duvar.

Hatırlarsanız Cyberpunk 2077, PC tarafında çok yüksek işlem gücü gerektirirken eski nesil konsollara da çıkış yapmıştı. Oyunun hatalarının haricinde kare hızındaki düşüklük de fark ediliyordu. Zira hiçbir oyuncu 30 FPS’in altında oyun oynamak istemez. Belki de Battlefield 6’nın eski nesle çıkmaması doğru bir karardır.

Bugün Battlefield 6, yarın başka bir oyun: Peki çözüm ne?

Bir gün PlayStation 5 ve Xbox Series X de ömrünün sonuna gelmiş olacak. Çünkü içlerindeki donanım yükseltilemiyor. Konsollar kapalı kutu cihazlar oldukları için depolama haricinde pek yükseltme şansımız yok. Bu döngü bizlere gösteriyor ki gelecekte bulut tabanlı oyun sistemine ihtiyaç olacak. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle çok düşük gecikme süreleri mümkün hale geldi.

bulut oyun

İnternet daha hızlı hale geldiğinde bize tek gereken bir kontrolcü olabilir. Üstelik uçuk meblalar ödememize gerek kalmayabilir, aylık abonelikle bulut oyun sistemlerini şimdiden görmekteyiz.

Battlefield 6’nın çıkacağı platformların kesin olup olmadığını hatırlatalım.

The post PlayStation 4 ve Xbox One oyuncularına kötü haber! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments