Saturday, September 23rd, 2023

PlayStation 5 satış hızıyla tarihe geçti

PlayStation 5 ve Xbox Series S/X’in çıkmasıyla birlikte, konsol savaşları da yeniden başladı. PS4 ile geçtiğimiz neslin şampiyonu olan Sony, yine yarışı önde götürüyor. Japon teknoloji devi, üretim konusunda ciddi sıkıntılar yaşamasına rağmen PS5 satışlarında rekor kırıyor.

20 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük 9. pazar araştırma şirketi National Purchase Diary (NDP) tarafından yayımlanan raporlara göre, PS5, ABD tarihindeki en hızlı satan oyun konsolu olmayı başardı.

2021 Sony Dünya Fotoğraf Yarışması’nın kazananları belli oldu

PlayStation 5 potansiyelini bulamadı ama rekor kırdı

Geçtiğimiz Şubat ayında bir açıklama yapan Sony, konsolun çıkışından itibaren 4.5 milyon adet sattığını duyurmuştu. Son olarak NDP tarafından yayımlanan bir rapora göre, PlayStation 5, hem gelir hem de birim olarak ABD tarihinde en hızlı satılan oyun konsolu oldu.

Her ne kadar rekor kırmış olsa da Sony tam satış potansiyeline ulaşmış değil. Covid-19 sebebiyle üretim sıkıntıları yaşayan şirket, taleplere yetişmekte zorlanıyor. Oyuncular istedikleri konsolları alamazken, stokçular durumu daha kötü hale getiriyor. Fakat yaşanan işlemci krizinin durumu daha kötü hale getirmesi bekleniyor.

Platformdaki oyunların performanslarını da sıralayan şirkete göre Call of Duty: Black Ops Cold War, en çok satan PlayStation 5 oyunu oldu. Bu oyunu sırasıyla Spider-Man: Miles Morales ve son dönemin popüler yapımı Outriders takip etti.

Çok satan konsol rekoru hala PlayStation 2’de

PlayStation 5 en hızlı satan oyun konsolu oldu ancak çok satan rekoru hala bir başkasına ait. 2000 yılında hayatımıza giren PS2, tüm zamanların en çok satan konsolu rekorunu elinde bulunduruyor. 13 yıl boyunca satışta olan efsanevi konsol, bu süreçte 155 milyon adet sattı. Bu başarının en büyük sebebi PS2’nin sahip olduğu oyun desteği ve döneminin en ucuz DVD oynatıcısı olması. Liste şöyle:

  1. PlayStation 2 (Sony) : 155 milyon
  2. DS (Nintendo): 154.02 milyon
  3. Game Boy & Game Boy Color (Nintendo): 118.69 milyon
  4. PlayStation 4 (Sony) : 114.9 milyon
  5. PlayStation (Sony): 102.49 milyon
  6. Wii (Nintendo): 101.63 milyon
  7. PlayStation 3 (Sony): 87.4 milyon
  8. Xbox 360 (Microsoft): 84 milyon
  9. Game Boy Advance (Nintendo): 81.51 milyon
  10. PlayStation Portable (Sony) : 80 milyon

The post PlayStation 5 satış hızıyla tarihe geçti appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments