Wednesday, October 4th, 2023

Polis operasyonlarında robot köpek dönemi

Newyork Polis Departmanı (NPYD),, geçtiğimiz ay operasyonlarında robot köpek kullanacağını açıkladı. Bir Twitter kullanıcısı, Newyork polisinin Digido adını verdiği robot köpek ile gerçekleştirdiği operasyon videosunu paylaştı.

Newyork polisi, robot köpek ‘Digidog’ ile operasyon gerçekleştirdi

Fransız ordusu Boston Dynamics robotu ile gerçekleştirdiği operasyonun görsellerini paylaşmıştı. NPYD, Digidog ile gerçekleştirdiği bir operasyon videosu nedeniyle sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Newyork polisi tarafından kullanılan robot köpek 'Digidog'
Newyork polisi tarafından kullanılan robot köpek ‘Digidog’

NYPD, satın aldıkları robot köpeğin 70 kg olduğunu belirtti. Test için birkaç kez kullanıldığını açıklayan yetkililer, robot köpeğin şimdilik sadece uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiğinin altını çizdi.

Filmdi gerçek oldu! Boston Dynamics robotu savaşta

NYPD Teknik Yardım Müdahale Birimi Müfettişi Frank Digiacomo, “Bu köpek hayat kurtaracak, insanları ve memurları koruyacak. Hedefimizi gerçekleştirmek için ilk adımımızı attık.” dedi.

Boston Dynamics tarafından üretilen Digidog, saatte 5.6 km hızla hareket edebiliyor. Merdivenlerden kolay bir şekilde inebilen Digidog, 13 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Ayrıca Digidog’ta bulunan kamera, 360 derece video kayıt özelliğine sahip.

Operasyon görüntülerini paylaşan Twitter kullanıcısı, “Gerçekten Newyork için bu robot polis köpeklerini aldılar. Bu vahşice.” ifadelerini kullandı. Yayınlanan videoya benzer tepkiler veren diğer kullanıcılar, vergilerinin bu şekilde harcanmasına tepki gösterdi.

Güvenlik güçlerinin robot köpek kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Cevaplarınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

The post Polis operasyonlarında robot köpek dönemi appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments