Friday, April 19th, 2024

Popüler Kripto Analisti Yüz Kat Artmasını Beklediği Altcoin Projesini Açıkladı! İşte Gerekçeleri!

Randall Trzaska’ya göre 2021 yılı bitmeden 100 kat artabilecek bir altcoin bulunuyor. Onu bir mücevher olarak tanımlayan ve hakkettiği değere henüz ulaşmadığını düşünen Randall bu iddiasını bazı önemli detaylarla destekliyor. Popüler YouTube kanalı Crypto Love üzerinden duyurduğu bu projenin detaylarını birlikte inceleyelim.

Chia Network (XCH)

Chia Network, küresel finans ve ödeme sistemlerini iyileştirmek için geliştirilmiştir. Kurumsal çapta başlatılan proje son derece iddialı bir çıkış yapmıştı. Daha az enerji harcayarak çevresel kaygıları ortadan kaldırmayı hedefleyen proje önemli bir noktaya odaklanıyor. Elon Musk tarafından şişirilen “karbon ayak izi” FUD’u üzerinden çok bir zaman geçmedi. Bu yüzden Ethereum (ETH) dahil tüm büyük projeler bu yönlerini güçlendirmeye yani daha çevreci olmaya çalışıyor.

Chia farklı bir algoritma kullanıyor. Proof of Space and Time olarak adlandırılan, ağ protokolü BitTorrent‘in mucidi Bram Cohen tarafından oluşturuldu.

Proof of Space and Time Nedir?

Bilindik kripto madencilik yöntemlerinden hatta Stake algoritmasından farklı çalışır. Bu algoritma sabit disk üzerinden düğümlere çalışma imkanı sunar. Özel şifreleme yöntemi ve blok sürelerinin aralarındaki sürede tutarlı olmasını sağlayan Proof of Space and Time algoritması ağın güvenliğini de artırıyor.

Randall şunları söylüyor;

“Sabit diskinizdeki boş alanlar ne kadar fazla olursa o denli ödül kazanma ihtimaliniz artar. Chias Native XCH token sabit disk üzerinden üretiliyor”.

Sabit bir arzı bulunmayan bu token düzenli olarak 3 yılda bir üretim oranında %50 daralmaya programlanmıştır. Yaklaşık 13 yıl sonra her 10 dakikada sadece 4 token üretilebilecek. Elbette bu durum enflasyonunun düşmesine sebep olacak.

Yaklaşık 226 milyon dolar piyasa değeri bulunan Chia Network (XCH) 263 dolardan fiyatlanıyor. Randall çevresel kaygıların yıl sonuna kadar Chia Network (XCH) popülerliğini daha fazla artıracağını ve onun 100 kata kadar fiyatlama yapacağını düşünüyor.

Elbette Randall’ın görüşlerinin bir kesinliği bulunmuyor. Chia Network (XCH) yatırımı son derece riskli de olabilir. Kripto paralarla alakalı tavsiyeler almanız son derece risklidir.

Chia Network (XCH) Anlatıldığı Kadar Çevreci Değil Mi?

Chia Network (XCH) hakkında az bilinen bir detay daha var. Bu projede üretim ve ağın yaşamı “diskler” sayesinde devam ediyor. Biraz inceleme yaptığımızda üretim için kullanılan SSD ve Sabit Disklerin bazı sorunlarla karşılaştığını görüyoruz. Çok fazla veri yazılığı için diskler normal ömrünün 40/1’i kadar verimli çalışabiliyor. Daha kötüsü 3 ay gibi bir sürede SSD’niz çok fazla veri yazıldığı için garanti dışı kalabiliyor.

Peki bu kadar hızlı tüketilen diskler çevre için bir sorun oluşturmuyor mu? Elbette bu enerji sarfiyatı kadar ciddi bir sorun, bu atıkların yok edilmesi ve üretimi için harcanan enerji bazı soruları akıllara getiriyor. İlerleyen süreçte Chia Network (XCH) hakkında bu minvalde tartışmaların derinleşmesi mümkün ve bu tartışmalar token fiyatına hiç iyi gelmeyebilir.

Facebook Comments