Sunday, December 10th, 2023

Powell’dan piyasalara tam gaz

Fed Başkanı Powell, bu yılın sonlarında ABD ekonomisi için daha normal ve iyileşmiş şekilde faaliyete dönüş beklentilerini dile getirmesine rağmen, merkez bankasının salgından zarar gören ABD ekonomisine verdiği desteği geri çekmeye yakın olmadığının sinyalini verdi.

Salı günü Senato Bankacılık Komitesine gönderilen metinde “Ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerimizden çok uzak ve önemli bir ilerleme kaydedilmesi için biraz zaman geçmesi muhtemeldir” dedi.

Fed şu anda ayda 120 milyar dolarlık varlık (80 milyar dolarlık Hazine menkul kıymetleri ve 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı borç) satın alıyor. Powell da maksimum istihdam ve %2 enflasyon hedeflerine doğru “önemli ilerleme kaydedilene kadar” bu hızı sürdürme sözü verdi.

Powell’ın konuşması, koronavirüse karşı aşıların daha geniş çapta yayılması ve Başkan Biden teşvik paketinin Kongre’de kabul edileceği beklentilerinin artması nedeniyle ekonomi hakkında artan iyimserliğin zemininde gerçekleşti.

Enflasyon Beklentileri

Tahvil getirileri, ekonominin daha iyi beklentileri ve daha hızlı enflasyon beklentisiyle yükselmekte. Bazı traderlar, Fed’in geçen yıl faizleri etkili bir şekilde sıfıra indirdiği için ilk faiz artırımı beklentilerini de gündeme getirdiler.

Powell’ın açılış bildirisi metninin yayımlanmasının ardından fiyat hareketi dalgalıydı. 10 yıllık getiri başlangıçta birkaç baz puan yükselişle seansın en yüksek seviyesine 1.3875’e yükseldi, ardından hareket hızla zayıfladı ve getiri yaklaşık aynı miktarda düştü.

Faiz oranı takas piyasaları, bu ayın başında fiyatlanan ilk 25 baz puan artışını 2024 başı yerine 2023 ortalarında fiyatlandırıyor.

Powell, “Şu anda karşılaştığımız zorlukları küçümsememeliyiz, ancak gelişmeler bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ediyor” dedi. “Özellikle aşılarda süregelen ilerleme, normal aktivitelere dönüşün hızlandırılmasına yardımcı olmalıdır.”

Perakende satışlar ve fabrika üretiminin hızlanmasıyla ekonomi 2021’e güçlü bir şekilde başladı. Bloomberg Economics, geçen hafta 2021 büyüme tahminini %3,5’ten %4,6’ya yükseltti ve Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık yardım paketinin yürürlüğe girmesi halinde bunun %6-%7’ye yükselebileceğini söyledi.

İş piyasası yine de gevşek ve işsizlik yardımları başvuruları en son raporlama döneminde dört haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. Geçen ay maaş bordroları Aralık’taki 227,000’lik düşüşün ardından 49,000 kadar arttı ve işsizlik %6,3’e düşerken, bu kısmen daha fazla insanın iş gücünden ayrıldığını gösteriyor.

Powell, “Yüksek düzeyde işsizlik, özellikle düşük ücretli işçiler ve Afrikalı Amerikalılar, Hispanikler ve diğer azınlık grupları için şiddetli oldu. Ekonomik kriz birçok yaşamı alt üst etti ve gelecek hakkında büyük bir belirsizlik yarattı” dedi.

Fed’in, işgücü piyasası maksimum istihdama ulaşana ve enflasyon %2’ye yükselene kadar kısa vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutma taahhüdünü yineledi – ve bir süredir bu seviyeyi hafif düzeyde aşma yolunda ilerliyor.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Aralık 2020’de bir yıl öncesine göre %1,3 artarak Fed’in %2’lik enflasyon hedefinin oldukça altında kaldı. Dalgalı gıda ve enerji maliyetlerini çıkarınca, çekirdek enflasyon %1,5 oranında sadece.

Powell’a göre henüz ABD’deki ekonomik iyileşme düzensiz ve tamamlanmaktan uzak; 2020’nin geri kalan ayları da belirsizliklerle dolu.

Bloomberg

The post Powell’dan piyasalara tam gaz appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments