Sunday, December 10th, 2023

PS3 ve PS Vita oyuncularına müjde! Sony’den geri adım

Sony, bu ayın başında aldığı kararla PS3 ve PS Vita satışlarına son vereceklerini açıkladı. Ancak açıklamada en can alıcı nokta, bu eski konsol sahiplerinin oyun satın alamayacak olmasıydı. Bu karara gelen tepkiler üzerine Sony, PS3 ve PS Vita oyunları için geri adım attı.

PS Vita ve PS3 oyunları için 2 Temmuz kararını kaldırdı

PlayStation resmi blogunda Sony CEO’su Jim Ryan konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Ryan, PS Store’da  PS3 ve PS Vita oyunlarının satılmaya devam edeceği müjdesini verdi.

Resident Evil Village konsol detayları belli oldu

Açıklamada en dikkat çeken ifade ise, PS3 ve PS Vita oyuncularının karara verdiği tepkinin Sony’yi sevindirmesi oldu. Firma, oyuncuların bu eski konsollara tutkuyla bağlanmış olmasından oldukça memnun. Japon teknoloji devinin Temmuz 2021 tarihinden geri dönüş yapmasının temelinde de bu tepkiler olduğu anlaşılıyor.

ps3 oyuncuları, ps3 oyunları, ps vita oyunları, ps vita oyuncuları, playstation, sony ps3 kararı
Yıllara meydan okuyan efsane oyun konsolu PS3, tam 15 yaşında.

CEO Ryan, PS Vita ve PS3 online mağazalarının kapatma kararının neden alındığına da değindi. Sony bu anlamda hem yeni konsolu PS5 hem de PS VR içerikleri üzerine yoğunlaşmak istiyor.

Şu an için bu desteğin ne kadar süreceği ve PS Store üzerinde eski oyunların ne kadar süre daha satılacağı açıklamada yer almadı. PSP için ise 2 Temmuz tarihi hala geçerli. Buna göre piyasaya 2004 yılında çıkan konsol, 17 yıllık ömrünü tamamladı.

https://shiftdelete.net/binlerce-playstation-oyunu-yakinda-kaybolacak

Sony’nin PSP mobil konsola olan desteği 2014 yılında son buldu. Sony, PSP online mağazasını ise 2004 yılında açtı. Yine PS3 online mağazası 2006 yılında, PSP online mağazası ise 2011 yılında devreye girdi. Tahminler PSP dışında kalan mağazaların PS Store üzerinde bir kaç yıl daha hizmet vereceği yönünde.

Sony PlayStation 3 ve PS Vita nereden nereye

PlayStation 3, Sony’nin en çok satan oyun konsollarından biri. Satış rakamları 80 milyona kadar ulaşan konsol, 2006 yılında piyasaya çıktı. İlk piyasaya çıktığı zamanlarda bile büyük beğeni kazanan konsol, PS2’nin de yerini aldı. Oyunları ile döneme damgasını vuran PS3, halen konsol piyasasında önemli bir yerde.

ps3 oyuncuları, ps3 oyunları, ps vita oyunları, ps vita oyuncuları, playstation, sony ps3 kararı
Sony, oyuncuları PSP’nin devamı olan PS Vita ile 2011 yılında tanıştırdı.

PS Vita ise 2011 yılında piyasaya çıktı. Sony’nin el konsolu 2004 yılında çıkan PSP’nin de yerini aldı. İlk çıktığı dönemde oldukça popüler olan mobil oyun konsolu, akıllı telefonların ve mobil oyunların yükselişiyle birlikte eski popülaritesini de kaybetti.

The post PS3 ve PS Vita oyuncularına müjde! Sony’den geri adım appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments