Saturday, January 28th, 2023

Reuters: Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 4 büyümesi bekleniyor

Reuters anketine göre, korona virüsüyle kötü günler geçiren Türkiye ekonomisi 2021 yılında yüzde 4 büyüyecek. Yeni ekonomi kabinesiyle birlikte sıkılaşan para politikası sayesinde ise ülkedeki enflasyonun yüzde 11,6’ya düşeceği tahmin ediliyor. 11-18 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen anket, geçen yılki medyana göre yüzde 0,6 büyüme gösterdi.

Türkiye ekonomisi korona virüsünün vurmasıyla birlikte 2020 yılı ikinci çeyreğinde neredeyse yüzde 10’luk bir daralma göstermişti. Üçüncü çeyrekte ise yine büyüme gözlenen ekonomide 4. Çeyrek sonuna ile birlikte 2020 yılı için ekonomik daralma teğet geçilmiş görünüyor.

Türkiye’de geçen sene ekonomik büyümedeki kısıtlayıcı faktörlere rağmen enflasyon yüksek seviyelerde kaldı ve Aralık ayına gelindiğinde yüzde 15’e yaklaştı. Korona virüsü yüzünden ekonomik büyüme hatırı sayılır şekilde yavaşlamış, TCMB yükselen fiyatların önüne geçmek için politika faizini kademeli olarak yüzde 17’ye yükseltmişti.

Medyana göre Türkiye ekonomisinin büyüme hızı 2020’nin son çeyreğinde yüzde 2,4, 2021 ilk çeyreğinde ise yüzde 2,0 olarak tahmin edildi. 38 ekonomistin medyan tahminlerine göre, Türkiye ekonomisinin 2. Çeyrekte yüzde 8,4’lük bir büyüme kaydetmesi ve büyümenin 2021 yılı genelinde yüzde 4 olması bekleniyor.

Finansal hizmetler şirketi Credit Suisse’den Beyza Bayazıtoğlu, yeni göreve atanan TMCB başkanı ve Maliye Bakanı’nın öncelikli amacının, mevcut talebi artırmak yerine makroekonomik dengesizlikleri düzeltmek olduğunu belirtti. Bayazıtoğlu bir notunda, “Ekonomik faaliyetlerin 2021 ilk yarısında kademeli olarak daralmasını, ödemeler dengesi üzerindeki baskının gevşemesini ve enflasyonun Mayıs-Haziran aylarından itibaren yavaşlamasını bekliyoruz” dedi.

Bayazıtoğlu ekonomik görünümün, Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllardaki vasat ekonomi performansıyla birlikte yavaş büyüme ve yüksek faize olan toleransıyla doğru orantılı olacağını belirtti. Yapılan anketler, kötüye giden ekonomi sebebiyle özellikle son aylarda Erdoğan’ın halk desteğinde ciddi bir azalma olduğunu ortaya koymuştu.

Erdoğan Cuma günü yatırımcıları sarsan ve Türk Lirasının yüzde 2’ye yakın düşmesine neden olan yorumlarıyla, yüksek faizin Türkiye’ye hizmet etmediğini belirterek enflasyonu düşürmek için çözümün faizleri düşürmek olduğuna dair alışılmışın dışındaki söylemini tekrarladı.

Merkez Bankasının yüzde 9,4 tahminine karşılık enflasyon 2021 sonuna kadar 11,6’ya gerilemesi bekleniyor. Ankete göre politika faizlerinin de yıl sonuna kadar yüzde 13’e inmesi öngörülüyor.

2019 yılında ekonominin yavaşlamasıyla nadir görülen bir fazlalık veren cari işlemler dengesi, o zamandan bu yana cari açığa dönüştü. Ankete göre cari açığın GSYH’nın yüzde 5,1’i ve bu yıl yüzde 2,5’i olması bekleniyor.

 

Kaynak: reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post Reuters: Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 4 büyümesi bekleniyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments