Tuesday, November 28th, 2023

Ripple Başkan Yardımcısından Merkez Bankaları İçin İddialı Söylem

Ripple (XRP) Başkan Yardımcısı James Wallis, şirketi büyütmek için önemli girişimlerinden bahsetti. XRP ekibi, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için hali hazırda bir çalışma yürütüyor.

James Wallis’ten Önemli Açıklamalar

James Wallis’e göre Ripple, dünyanın önde gelen CBDC’lerin geleceğini güvenle inşa ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportajda Wallis’e, CBDC görüşleri ve CBDC’ler için XRP’nin köprü kripto para birimi olma potansiyeli sorulmuştu. Wallis 17 yılı aşkın süredir çalıştığı IBM’deki görevinden ayrılıp, XRP ekibinin başkan yardımcısı olmuştu. Ayrıca Blockchain teknolojisinin geleneksel ödeme yöntemlerinin geleceğini belirleyeceğine inanıyor. Wallis’e göre, şu an ödeme endüstrisi yüksek maliyet ve düşük hız bataklığına saplanmış durumda. Sınır ötesi ödemeler için ise şartlar daha da kötüleşiyor. Bazı para transferleri bir haftaya kadar sürüyor. Wallis açıklamalarına şöyle devam etti:

Ripple olarak ödeme yöntemlerinin geleceğini internetin bir değeri olarak görüyoruz. Buradaki düşünce, bugün bilgiyi anlık olarak dünyanın dört bir yanına taşıdığımız gibi, paramızı da dünyanın dört bir yanına bu kolaylıkla taşımak.

Wallis, Ripple’ın yıllar içerisinde başarı odaklı bir strateji oluşturduğunu belirtti.

 

Ripple’dan CBDC’lere Tam Destek

Bank of International Settlement (IBS) anketine göre, %80 oranla çoğu merkez bankası CBDC’ler ile ilgileniyor. Wallis, CBDC’leri merkez bankalarının ödeme sistemlerini tekrar gözden geçirmesi için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Ripple Başkan Yardımcısı Wallis, transfer maliyetini düşürmek ve hızı artırmak amaçlı CBDC kullanımı için çok heyecanlı olduğunu belirtti. Ayrıca, öncelikli olarak Güneydoğu Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi bölgelerin CBDC’lerden yararlanması gerektiğini savunuyor.

Ripple, CBDC finansal sisteminin önemli bir parçası olmaya çalışıyor. Bunu, kritik olarak gördüğü iki temel alana odaklanarak ifade ediyor. İlki, CBDC’yi dağıtan ve sonrasında izleyen bir XRP Ledger oluşturmak. İkincisi ise, birlikte çalışılabilirlik yani işbirliğine dayanan bir çalışma sistemi kurmak. Son olarak XRP, üzerinde çalıştığı bu sistemle gelecekteki CBDC’ler arasında köprü görevi görecek kripto para birimi olmayı hedefliyor.

Facebook Comments