Friday, April 19th, 2024

Ripple CEO’su, YouTube Davası Hakkında Kararını Açıkladı

Şu an için başı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasıyla belada olan Ripple, bir başka olası davayı ise başlamadan bitirdi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bugün yayınladığı açıklamasında şirketinin YouTube ile anlaşmaya vardığını belirtti.

XRP ve YouTube Davası Çözüldü

Ripple CEO’sunun YouTube’u dava etme kararı almasının arkasındaki sebep ise popüler video platformundaki XRP dolandırıcılıkları olmuştu. Birçok kötü amaçlı kişi YouTube üzerinde sahte profil oluşturarak Ripple’ın veya diğer ünlülerin bedava XRP verdiği izlenimini yarattı. Bunların sonucunda ise binlerce XRP yatırımcısı mağdur oldu ve bu dolandırıcılığa düşerek XRP gönderimi yaptı.

Garlinghouse, YouTube’u uyarmalarına rağmen hiçbir önlem alınmadığını belirterek geçtiğimiz yıl sosyal medya devini dava edeceğini açıkladı. Yayınlanan en güncel açıklamada ise Ripple ve Brad Garlinghouse tarafından YouTube’a karşı açılan davada uzlaşmaya varıldığı belirtildi.

Ripple ve YouTube Davası Kapandı

Brad Garlinghouse, açıklamasının devamında özellikle kendisini veya Ripple’ı temsil eden onaylı hesapların yaptığı dolandırıcılıklara tepki gösterdiklerini belirtti. XRP giveaway dolandırıcılığı yapanların YouTube’a takılmadan bunu gerçekleştirmelerinin endişe verici olduğunu ifade eden CEO, şimdi ise bunu çözmek için bir karara vardıklarını belirtti.

Sosyal medya platformlarının bundan sonra kripto para sektörü odaklı dolandırıcılıklara karşı daha dikkatli olacağının altını çizen Garlinghouse, çözümün ortak harekette yattığını belirtti. XRPForensics gibi bazı çözümlerin çalınan fonların tespiti için kullanılabileceğini belirten CEO, yine de her platformun aynı olmadığını ifade etti.

Anlaşma Şartları Gizli Tutuluyor

YouTube ile tam olarak nasıl bir anlaşma yapıldığı açıklanmadı ve Garlinghouse bunun gizli olduğunu belirtti. Buna rağmen dava öncesinde uzlaşmaya varılmış olması iki tarafın da birbirinin şartlarını kabul ettiğini gösteriyor. Ripple’ın şu an için haklı konumda bile olsa SEC davası öncesinde YouTube’a karşı da yasal mücadele vermesi oldukça kötü algılanabilirdi.

Ripple’ın bunu SEC davası kötüleşmeden çözmesi ise umut veren bir gelişme olarak görülüyor. XRP fiyatı, bu gelişme sonrasında ise herhangi bir değişim yaşamadı ve son 24 saat içerisinde %2,6 düşüş ile yoluna devam ediyor. Öte yandan XRP’nin bir zamanlar rakibi olarak görülen Ethereum ise yükselişini sürdürmekte.

Facebook Comments