Friday, October 22nd, 2021

Ripple CEO’sundan XRP Davası İle İlgili Yeni Açıklama!

Dünyanın en büyük blockchain şirketleri arasında yer alan Ripple‘ın başı hala büyük dava ile belada. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan menkul kıymet davasının yarattığı sorunlar ise gelen olumlu haberlerle azalmaya başladı.

Brad Garlinghouse, SEC Başkanını Eleştirdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise yeni açıklamasında çok daha net ifadeler kullandı. Bloomberg ile röportaj gerçekleştiren Garlinghouse, SEC eski başkanı Jay Clayton’ın görevi bitmeden 1 gün önce Ripple’a dava açmasını kötü niyetli bir hareket olarak gördüğünü belirtti. XRP fiyatı da bu davadan olumsuz etkilenmişti.

MIT profesörü Gary Gensler ise Jay Clayton yerine gelen isim oldu. Henüz göreve başlamamış olan Gensler’ın başkanlığının ise kesinleştiği söylenebilir. Garlinghouse’a yeni başkan hakkında sorulan “kendisi ile görüşecek misiniz?” sorusu, ünlü CEO’nun umut veren bir cevap vermesini sağladı. Garlinghouse, yeni yönetimin çok daha olumlu olacağını beklediğini ve henüz ekiple görüşme fırsatı olmadığını ancak bunu kesinlikle düşündüğünü ifade etti.

XRP 8 Yıldır Piyasada

Garlinghouse, XRP davası ile ilgili de ilgi çeken açıklamalarda bulundu. Aralık ayının sonlarında açılan dava, XRP’nin neredeyse 8 yıldır piyasada olmasına bakıldığında ünlü CEO’ya mantıksız geliyor. Davanın kendisi ile diğer kurucu ortak Chris Larsen’e de açılmış olması ünlü CEO’yu “bunun can yakmak için atılan bir adım” olduğuna inandırmış gibi gözüküyor.

Ripple kurucu ortağı ve eski CEO’su Chris Larsen de konu hakkında yaptığı açıklamada SEC eski başkanı Clayton’ın amacının tüketiciyi korumak olmadığını vurgulamıştı. Larsen, bunun sadece kripto para projesi XRP’ye değil bütün kripto para sektörüne açılan bir dava olduğunu da ifade etti. Garlinghouse, XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasına karşın BTC ve ETH hakkında net bir açıklama yapılmamasını ise tepkiyle karşıladı. Garlinghouse buna rağmen davanın gidişatı ile ilgili ise net bir açıklama yapmaktan kaçındı.

BTC ve XRP Karşılaştırması

XRP’nin Bitcoin’e kıyasla enerji konusudan 100 kat daha verimli olduğunu da ifade eden Garlinghouse, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates’in bile aynı fikirde olduğunu ifade etti. Bill Gates gerçekten de geçtiğimiz günlerde BTC’nin çevre için oldukça zararlı bir varlık olduğunu vurgulamıştı. 1 Bitcoin işlemi yaklaşık olarak 75 galon benzine eşdeğer karbon ayakizi bırakıyor.

Facebook Comments