Friday, January 27th, 2023

Ripple CEO’sundan Yeni SEC Başkanı Hakkında Umut Veren Açıklama: XRP İçin Umut Var mı?

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu görevine resmen Gary Gensler‘ı getireceğini açıkladı. 18 Ocak tarihinde yayınlanan bildiride Gary Gensler’ın yanı sıra farklı kurumların başkanları da belirlendi. Kripto para sektörünün ilgisini en çok çeken ismin ise Gensler olması şaşırtmadı.

Gary Gensler ve Kripto Para Geçmişi

Gensler daha önce ABD’nin en önemli eğitim kurumlarından olan MIT bünyesinde blockchain, teknoloji ve kripto para kursları vermiş sektöre hakim birisi olarak biliniyor. Buna ek olarak ABD’nin Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanlığını da yapmış olan Gensler, regülasyonlarla ilgili politikalara da bir hayli hakim.

Ripple yatırımcıları Gary Gensler’ın seçilmesinin devam eden davayı nasıl etkileyeceğini merak ederken bununla ilgili iki önemli bilgi bulunuyor. Gensler, kısa süre önce katıldığı bir derste kendisine Ripple ve XRP’nin durumunun sorulması üzerine bunun aslında net bir menkul kıymet olabileceğine değinmişti. Ripple’ın şirket, XRP’nin ise bu şirketin ürünü olduğunu belirten Gensler, Ripple’ın her ay milyonlarca adet XRP’nin kilidini açıp bunları sattığını da ifade etti. Yani kendisinin Ripple ve XRP işleyişine hakim olduğu söylenebilir.

Ripple CEO’sundan Umut Veren Tweet

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise buna rağmen oldukça umut veren bir tweet attı. Garlinghouse, Gary Gensler’ı tebrik ettikten sonra SEC liderliği ile çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Biden yönetimi ile birlikte ABD’deki blockchain ve kripto para endüstrisini büyütmek istediğini belirten Garlinghouse,

XRP Yatırımcıları Heyecanlı

Brad Garlinghouse’ın gönderisinin altına yorum yapan bir XRP yatırımcısı ise “birisinin bir hükümet pozisyonuna atanması konusunda Brad”i hiç bu kadar heyecanlı görmemiştim” diyerek aslında durumu net bir şekilde özetledi. Gary Gensler’ın Ripple’ın istediği kişi olabileceğini belirten yatırımcı, aslında birçok yatırımcının sesi oldu.

Buna rağmen yeni SEC Başkanı Gary Gensler, kısa süre önce yaptığı konuşmada davanın artık kendisi ile ilgili olmadığını belirtti. SEC Başkanı seçilse bile davanın mahkeme tarafından karar verilecek bir konumda olduğunu belirten Gensler, yine de XRP yatırımcılarını umutlandırdı. Bu haberin devamında ise XRP fiyatında yukarı yönlü bir hareketlenme görülebilir.

Facebook Comments