Saturday, September 23rd, 2023

Ripple CTO’su, XRP İle İlgili Merak Edilen Soruyu Yanıtladı

Ripple CTO’su ve kripto para sektörünün en ünlü isimlerinden David Schwartz, XRP yatırımcılarının uzun süredir merak ettiği bir soruyu yanıtladı.

XRP ve BTC Ağlarındaki Farkın Nedeni Ne?

Bilindiği üzere XRP ağı lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) Proof-of-Work tabanlı ağından bir hayli farklı. XRP Ledger’ın konsensüs mekanizmasının farklı olmasının ne gibi avantajlar yarattığına dair daha önce de birçok tartışma yaşandı. Schwartz ise bunun hakkında daha önce çok detaylı bir açıklamada bulunmadı.

Ünlü CTO şimdi ise bir toplantıda karşısına çıkan bu soruyu oldukça detaylı bir şekilde cevaplandırdı. Schwartz, madencilerin Bitcoin’in PoW ağının önemli bir parçası olmasının bunun bazılarının inandığı kadar merkezsiz olmamasına yol açtığını ifade etti. Ünlü ism göre madenciler nedeniyle BTC çift taraflı bir piyasa oluşturdu.

Madenciler, BTC’ye Zarar Veriyor

Madencilerin yıllardan beri işlem ücretleri nedeniyle kavga ettiğini ve yüksek işlem ücretleri oluşması için mücadele verdiğini ifade eden Schwartz, ağda resmen ikinci bir grubun oluştuğunu vurguladı. Ağın geliştiricilerinin daha düşük işlem ücreti için mücadele etmesine karşın madencilerin tam tersini istediğini ifade eden Schwartz, XRP’de benzer sorundan kaçtıklarını itiraf etti.

Schwartz aslında bu sorunun 2011 yılında kurucu ortak Jed McCaleb tarafından tespit edildiğini de vurguladı. McCaleb hem ağın hızını hem de merkezsizliğini arttırmak için PoW’u kullanmak yerine kendi protokolünü geliştirdi. XRP Ledger’ın bütün işlemlerin düzene sokulduğu bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Schwartz, bunda kripto para ödüllerinin de olmadığını ve buna yönelik rekabetin ortadan kalktığını vurguladı.

XRP Ağı İle İlgili Eleştiriler Sürüyor

XRP ağında madenciliğin olmaması ise başka kesimlerin bunu eleştirmesine zemin hazırlamıştı. XRP ağında madencilik yerine direkt olarak önceden üretilen XRP’lerin piyasaya sürülmesi, temelde şu an Ripple’a dava açılmasının da sebebi olarak görülüyor.

Ripple’a verilen XRP‘ler ve kurucu ortakların payı, SEC’nin lisanssız menkul kıymet satışı iddiasını güçlendirdi. Aslında şu an Ripple’ın kurucu ortaklarının hala yüklü miktarda XRP sattığı ve satmaya bir süre daha devam edecekleri görülüyor. XRP ağı ise madencilerin olmadığı yapısı nedeniyle ara ara çok merkezi olmakla da suçlandı.

Facebook Comments