Friday, April 19th, 2024

Ripple Davasında Kritik Gelişme: XRP Yatırımcıları İşe Dahil Oluyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple ve iki yöneticisine yönelik açılan dava, yakında iki tarafla sınırlı kalmayabilir. SEC tarafından açılan davada zarara uğratıldığını iddia eden binlerce XRP yatırımcısı, davaya müdahil olmak için resmen başvuruda bulundu.

John E. Deaton, 6.000 XRP Yatırımcısı Adına Konuştu

CNF tarafından aktarılan bilgilere göre Deaton Hukuk Firması kurucusu John E. Deaton, 6.000 XRP yatırımcısını temsilen kritik bir adım attı. Deaton, SEC’nin Ripple’a karşı açtığı davada üçüncü taraf olarak müdahil olmak istediklerini belirtti. Deaton aslında bu girişimi ile SEC’nin direkt olarak yatırımcıları korumaktan çok onlara zarar verme peşinde olduğunu kanıtlamaya çalışacak.

Konu hakkında basın açıklaması düzenleyen Deaton, yatırımcıların da bu davada söz sahibi olması gerektiğini vurgulayarak SEC’nin haksız konumda olduğunu belirtti. XRP yatırımcıları adına bunu kendisinin temsil edeceğini ifade eden Deaton, 6.000’den fazla XRP yatırımcısının kararlı olduğunu vurguladı.

XRP İçin Her Şey Değişebilir

Eğer davaya bakan Yargıç Torres tarafından bu bildiri ve istek kabul edilirse Ripple davasında her şey değişebilir. Böyle bir durumda Deaton tarafından temsil edilen XRP yatırımcıları üçüncü taraf davalı olarak buna katkı sunabilecek. XRP yatırımcılarının SEC tarafından açılan davada kendi çıkarlarını koruyabilmeleri için aktif olacak olması da oldukça önemli ve kritik bir detay olarak gözüküyor.

Deaton tarafından yayınlanan basın açıklamasında Ripple ve yöneticilerine açılan davanın asıl XRP yatırımcılarına zarar verdiği belirtildi. Deaton, bu dava sonucunda XRP’nin 15 milyar dolarlık toplam piyasa değeri kaybı yaşadığını ve bunun XRP yatırımcılarının cebinden çıktığını vurguladı.

Dava, XRP Volatilitesini Arttıracak

SEC’nin böyle bir durum karşısında ne yapacağına dair ise çok fazla yorum bulunmuyor. Ünlü avukat Stephen Palley daha önce konu hakkında yaptığı açıklamada SEC’nin elinin dolu olduğunu vurgulamıştı. Böyle bir müdahil olma durumunda XRP fiyatının bundan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 7. sırada bulunuyor ve son 7 günde %5 düşüş yaşadı. Ripple ve SEC davasında son dönemde hızlı ve önemli değişikliklerin yaşanıyor olması ise durumu tamamen değiştirip XRP’nin volatilitesini inanılmaz bir şekilde arttırabilir.

Facebook Comments