Sunday, October 17th, 2021

Ripple Davasında Yeni Gelişme: Mahkeme, Ripple’ı Haklı Bulacak mı?

Ripple Labs ve iki üst düzey yöneticisine karşı açılan menkul kıymet davasındaki ilk gelişmeler, XRP fiyatını bir hayli olumsuz etkiledi. XRP’nin toplam piyasa değeri 15 milyar dolar küçülürken önde gelen kripto para birimi yaklaşık olarak dört sıra geriledi ve yedinciliğe kadar düştü.

Ripple, SEC’ye Diz Çöktürebilir

Şimdi ise Ripple ekibine neredeyse her hafta dava ile ilgili olumlu bir haber gelmekte. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki “Bitcoin ve Ethereum belgeleri” çekişmesinde Ripple istediğini yaptırmaya bir hayli yaklaşmış gibi gözüküyor.

Ripple, XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasına karşı ABD’nin finansal regülatörünün Bitcoin ve Ethereum hakkında nasıl tam tersi bir karar verdiğini sorgulamakta. Bununla ilgili belgelerin ve kanıtların mahkemeye sunulması gerektiğini ifade eden Ripple avukatları, şimdi ise istedikleri fırsatı elde etmiş gibi gözüküyor.

Ripple ve SEC Avukatları İçin Yeni Tarih

XRP ekosisteminin önemli isimlerinden olan Leonidas Hadjiloizou tarafından aktarılan bilgilere göre Ripple ile SEC avukatları bu konu hakkında 6 Nisan 2021 tarihinde karşı karşıya gelecek ve kozlarını paylaşacak.

Ripple, SEC tarafının bu evrakları sunmayı reddetmesine rağmen buna yönelik emir çıkartmak istiyor ve 6 Nisan tarihinde bu konuda ciddi bir savaş vereceği söylenebilir. XRP’nin işlemlerinin ve kullanımının Bitcoin ile Ethereum’dan farklı olduğu eğer SEC tarafından ispatlanamazsa, XRP burada büyük bir zafer elde edebilir. SEC ise savunmasında BTC ve ETH’nin durumunun XRP’nin menkul kıymet olması ile alakalı olmadığını vurguladı.

Mahkemeye BTC ve ETH Belgeleri Sunulabilir

XRP’nin temelde Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olduğunu vurgulayan SEC, bunları menkul kıymet olarak görmüyor. Buna rağmen davaya bakan yargıç tarafından yapılan açıklamada XRP’nin menkul kıymet olmayabileceği vurgusunun yapılması, XRP fiyatının bir anda 0,60 dolara kadar yükselmesini sağlamıştı.

Eğer SEC ilgili görüşmede XRP’nin durumunun BTC ve ETH’den farklı olduğunu ispat edemezse zaten XRP lehinde açıklamalarda bulunan mahkeme reisi XRP yatırımcılarını çok daha fazla sevindirebilir gibi gözüküyor. Bitcoin’in sert düşüşü ile 0,49 dolara kadar çekilen XRP yatırımcılarının 6 Nisan tarihinde ciddi bir harekete hazır olması gerekiyor. Tabii ki davanın ise daha görülecek çok duruşması olduğu bilinmekte.

Facebook Comments