Wednesday, October 4th, 2023

Ripple Davasında Yeni Gelişme: XRP Tarafı Davanın Reddini İstiyor

2020 Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve iki üst düzey yönetici CEO Brad Garlinghouse ve kurucu Chris Larsen’a kayıt dışı menkul kıymet satmak iddiası ile dava açtı. Dava açıldıktan sonra ise sürekli yeni gelişmeler yaşanıyor.

Yöneticiler Davayı Reddediyor

Elde edilen son bilgilere göre, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO’su Chris Larsen, Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kendilerine karşı açılan davayı reddetmek için iki farklı dilekçe sundu.

Ajans, şirketin XRP kripto para biriminin kayıtsız satışlarına yardım ve yataklık ettiği iddia edilen şikayetinde iki yüksek profilli yöneticiyi davalı olarak adlandırmak için alışılmışın dışında bir hareket yapmıştı.

Öte yandan Garlinghouse ve Larsen’ın avukatları, XRP ile ilgili işlemlerin ağırlıklı olarak yabancı kaynaklı olduğu iddia ediyor. Bazı XRP alıcılarının ABD’de bulunduğunun kabul edilmesine rağmen avukatlar, SEC’in ABD’de gerçekleşen bir işlemi dahi mahkemeye sunamadığını belirtiyor.

Sanıklara göre, Bölüm 5’i ihlal etme iddiaları mahkeme tarafından reddedilmelidir, çünkü davacının şikayeti, Ripple yöneticilerinin token’ı satarak yasayı bilerek ihlal ettiğini kanıtlamak için herhangi bir durumu makul bir şekilde iddia edemedi.

Larsen’in avukatları ayrıca, yasal işlemlerin başlatılabileceği süreyi kısıtlayan bir yasa olan zamanaşımı yasasıyla SEC’in parasal tazminat talebinde bulunmasının da yasaklandığını belirtmektedir.

Sırada Ne Var?

ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres tarafından verilen bir emre göre SEC, 14 Mayıs’a kadar Larsen ve Garlinghouse’un reddine ilişkin itiraz belgelerini sunmak zorunda kalacak.

Sanıkların ise bu belgelere 4 Haziran’a kadar cevap verme şansı olacak.

Facebook Comments