Friday, October 22nd, 2021

Ripple Davasındaki Son Gelişmeler XRP’yi Nasıl Etkileyecek? XRP Yorum ve Analiz

Ripple ve ABD’nin finansal regülatörü SEC arasındaki dava, son günlerde büyük bir olaya tanıklık etti. Kripto para borsaları açılan bu dava sonrasında XRP’yi risk olarak görerek platformlarından kaldırdı. SEC ise bizzat kendi ağzıyla bu durumun borsalar için risk teşkil etmeyeceğini ifade etti.

XRP Yorumları

Peki uzmanların görüşleri XRP için tam olarak neye işaret ediyor ve yatırımcıların önde gelen borsalardan yeniden listeleme haberi alması mümkün mü? SEC tarafından yapılan açıklamada XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesinden sadece Ripple ve Ripple iştiraklerinin sorumlu tutulacağı vurgulandı. Bu da borsaların aslında söz konusu olaydan etkilenmeyeceğinin net kanıtı oldu.

Ancak ünlü avukat Jesse Hynes konu hakkında yaptığı açıklamada iştirak ifadesinin çok muğlak olduğunu vurguladı. Hynes, Menkul Kıymet Yasalarının 405. maddesine göre iştirak tanımına uygun kişi veya kurumların bir varlığın alım satımına dolaylı veya direkt etkisi olan aracılar da olabileceğini vurguladı. Bu da kripto para borsalarının aslında Ripple davasında iştirak statüsüne dahil edilebileceğini düşündürüyor.

Avukatlar XRP Konusunda Kararsız

Bir başka ünlü avukat Jeremy Hogan da bu konuda yatırımcıların dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. Hogan, bu maddenin devamında  “kontrol” vurgusunun yer aldığını belirtti ve Coinbase’in Ripple tarafından kontrol edilmediğini ifade etti.

Coinbase’in burada sorumlu tutulması için broker olarak görülmesi gerekmekte. Kripto para borsası tam olarak bu tanıma uymasa da avukatlar davada farklılıkların gözetilmeyebileceğini ifade etti. Yine de bunun gerçekleşmesi için XRP’nin menkul kıymet sayılması gerekiyor.

XRP Yeniden Listelenecek mi?

XRP yatırımcıları ise bu olayların ardından Twitter üzerinde ciddi bir kampanya düzenleyerek XRP’yi delist eden borsaların tekrar bunu listelemesini talep etti. Özellikle ABD merkezli kripto para borsalarının XRP’yi delist etmesi XRP fiyat üzerinde yıkıcı bir etki bıraktı. Buna rağmen borsaların XRP’yi tekrar listelemesi, her şeyi değiştirip fiyatın eski seviyesine kadar çıkmasını sağlayabilir.

XRP’nin sadece Coinbase kripto para borsasında listelenmesi bile yatırımcılar için birçok şeyi değiştirebilir. Buna rağmen halka arz aşamasında olan Coinbase’in böyle bir adım atması regülasyon açısından büyük bir zararla sonuçlanabilir.

Facebook Comments