Saturday, February 24th, 2024

Ripple Grafik & Yorum: XRP Fiyatı Düştüğü Yerden Kalkabilecek mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, son 24 saat içerisinde %6,5 düşüş yaşadı ve yerini geçici süreliğine de olsa Polkadot’a (DOT) kaptırdı. Son 7 gündür hiç durmadan yükselişine devam eden DOT, aynı zamanda yerinde kalan veya zaman zaman düşüş yaşayan XRP’yi de beşinci sıraya çekti.

XRP Kritik Desteğe İlerliyor

XRP yatırımcıları Ripple’a açılan dava yüzünden kısa sürede büyük kayıplar yaşasa da Ripple yöneticileri davanın kaybedilmediini ve umut olduğunu vurgulamakta. XRP/USD işlem çifti 0,30 dolar desteğini kaybederek önemli bir geri adım atmış olsa da hala geri dönüş mümkün. XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,27 dolardan işlem görüyor ve lider kripto para birimi Bitcoin’in düşüşünden etkilendiğini göstermekte.

xrp

XRP/USD teknik analizine göre bundan sonra fiyatı bekleyen önemli destekler 0,24 dolar ve 0,21 dolar olarak gözükmekte. XRP’nin 0,21 doların altına inmesi ise davanın ilk açıklandığı tarihlerde gerilenen 0,17 dolar seviyesinin test edilmesine yol açacaktır. 0,17 doların daha önceki düşüşü savuşturduğu gibi bunu da savuşturması bekleniyor. Ancak eğer kötü haberler gelmeye devam eder veya BTC düşmeyi sürdürürse, 0,17 dolar da tutunamayacaktır. 0,17 doların devamında ise 0,11 dolar desteği bulunuyor.

XRP/USD Fiyat Yükselişi Mümkün mü?

Trendin tersine dönmesi ve Bitcoin’in yeniden yükselmesi ile birlikte XRP’nin 0,30 dolar direncini kırması gerekebilir. XRP bunun devamında 0,32 dolar ile 0,35 dolar seviyelerinde güçlü dirençlere sahip. RSI ve MACD indikatörüne göre nötr bölgede yer alan XRP, yatırımcıların yüklü alımları olmazsa 0,35 doların üzerine yakın vadede çıkamayacaktır. Yine de XRP fiyatının Ripple cephesinden gelebilecek olumlu bir haber ile kısa sürede 0,42 dolar desteğine kadar yükselmesi oldukça olası.

Ripple Davasında Umut Var

Ripple, davadan oldukça emin açıklamalar ve eylemlerde bulundu. Açılan davanın şirket aleyhine sonuçlanması durumunda XRP’nin kullanım alanı oldukça kısıtlanacak olsa da Ripple özellikle merkez bankası dijital para birimlerine yönelik önemli işe alımlar yaptı. IBM ve Amazon gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticileri son dönemde Ripple’a katıldı.

Buna ek olarak Ripple CTO’sunun kısa süre önce yaptığı “bankalar XRP ağını kullanabilir” açıklaması, şirketin bildiği bir şeylerin olduğunu gösteriyor.

Facebook Comments