Tuesday, January 31st, 2023

Ripple ve Polkadot Karşı Karşıya: XRP’de Düşüş Tehlikesi DOT’ta Yükseliş Sinyalleri!

Ripple aleyhine açılan dava, XRP token ve XRP’nin kripto piyasasındaki konumu üzerinde büyük bir etki yarattı. Dava haberlerinin ardından büyük bir düşüş yaşayan XRP, davanın ilerleme sürecinde de düşüşlerle ve hatta bazı analistlere göre piyasadan tamamen silinmek ile mücadele etmek zorunda kalabilir.

XRP Fiyatı

Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptığı açıklama ile kesinleşen XRP davası gündeme damga vurdu. Bu haberlerin ardından XRP fiyatı hızlı bir düşüşe geçti ve 0,17 dolar bandına kadar geriledi. Sonrasında her ne kadar fiyat toparlansa da 0,30 dolarlık önemli psikolojik seviyenin üzerine çıkamadı.

XRP fiyatı dün yaşanan düşüşlerle yeniden 0,25 doların altını gördü. Bugün ise XRP’nin 0,26 dolar ile 0,28 dolar bandında seyrettiği görülüyor.

Ripple Düşüşe Devam Edecek Mi?

Aslında XRP’nin düşüşü SEC davasına ek olarak token’ın borsalardan delist edilmesi ya da işlemlerin askıya alınması ile daha da derinleşti. Borsaların XRP işlemlerini durdurmaya devam etmesinin ise işleri daha da kötü bir yola sokabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte Ripple’ın ciddi bir rakibi olarak görülen Polkadot’un kripto para birimi DOT, XRP’deki düşüşle birlikte harekete geçti ve gerilerden gelerek piyasa hacmi sıralamasında XRP’nin yerini aldı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 15,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile 4. sırada yer alan DOT’u 12,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile XRP takip ediyor.

DOT’un XRP’yi geçmiş olması, dava süreci ve borsaların XRP ile ilgili negatif adımlar atmaya devam etmesi olasılıkları göz önünde bulundurulduğunda analistler XRP’de yıl içinde ciddi düşüşleri yaşanabileceğini düşünüyor.

Ancak SEC’ten gelecek olumlu bir haber XRP’nin fiyatının çok hızlı bir şekilde artışa geçmesini ve hızlı bir şekilde 1 doların üzerinin görülmesini de sağlayabilir.

DOT Fiyatı

Polkadot son zamanların en çok konuşulan kripto para birimleri arasında yer alıyor. Özellikle XRP’den boşalan yeri doldurması ve bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmesi DOT fiyatına oldukça iyi yansıdı.

11 Ocak 2021’de 7 dolar bandında işlem gören DOT, 16 Ocak’ta fiyatını 19,41 dolara çıkararak bir rekora imza attı. Böylece DOT fiyatı sadece 5 günde neredeyse 3 kat artış yaşamış oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 17,5 dolar bandına işlem gören DOT hala 12 gün öncesine göre iyi bir grafik çiziyor.

Bununla birlikte analistler DOT fiyatının 19 dolarlık barajı yeniden kırması halinde hedefinin ilk olarak 25 dolar olacağını ve boğa koşusunun devam etmesi ihtimalinde ise 30 dolara kadar alanının olduğunu ifade ediyor.

Polkadot ile ilgili daha detaylı bilgilere “Polkadot Coin Nedir?” metnimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Comments