Friday, February 23rd, 2024

Ripple (XRP) Bu Ortaklıkla ABD’ye İhtiyacı Olmadığının Altını Çizdi!

San Francisco merkezli Blockchain devi Ripple, Malezya’nın e-cüzdan şirketi Mobile Money ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Yapılan açıklamalara göre bu ortaklık, Malezya ve Bangladeş arasında gerçek zamanlı bir şekilde cüzdandan cüzdana havale yapılmasını sağlayacak.

RippleNet’ten Yeni Ortaklık

RippleNet ağı atılan son adım ile 45 milyondan fazla müşteriye hizmet veren ve uzun süredir ortağı olan bKash ile Mobile Money’i birbirine bağlamış oldu.

Öte yandan Mobile Money kurucusu Lee Eng Sia konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bu ortaklık sayesinde kullanıcı tabanlarının genişlemesini beklediklerini dile getiriyor ve “Ripple ile ortaklığımız, bizi Bangladeşli çalışanlara bu tür dijital havale çözümleri sunan ilk birkaç e-cüzdan şirketinden biri haline getiriyor ve bunun, kullanıcı tabanımızı genişletirken rekabette bir adım önde olmamızı sağlayacağından eminiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni Kullanıcı Kitlesi

Bangladeş’i nakit temelli bir ekonomiden dijital bir ekonomiye dönüştüren bKash, Kasım 2019’da Ripple ile güçlerini birleştirmişti. O zamanlar RippleNet ağı, 300 müşteriyi aşarak büyük bir kilometre taşına ulaşmıştı.

CEO Kamal Quadir’e göre, ülkeyi başarılı bir şekilde dijital dönüşüme sevk etmesine rağmen bKash hala aşırı maliyetli ve yavaş para transferi sorunuyla karşı karşıyaydı ve bu yüzden Ripple’a başvurdular.

Quadir konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Blockchain teknolojisinden yararlanmanın en büyük değerlerinden biri, şirketlerin anında, şeffaf ve düşük maliyetli küresel ödemeler için müşteri talebini karşılamasına izin vermesidir.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Malezya’dan Bangladeş’e gönderilen para transferleri, yerel bir özel bankacılık kurumu olan Mutual Trust Bank Limited’in yardımıyla karşılanacak. Quadir, 10 milyondan fazla Bangladeşlinin kesintisiz para transferi yapabileceğini şu sözlerle ifade ediyor:

bKash, tüm dünyada 10 milyondan fazla yerleşik olmayan Bangladeşliye uygun maliyetli, hızlı, şeffaf ve güvenilir bir para gönderme deneyimi sunmak için Ripple ve Bangladeş Mutual Trust Bank ile işbirliği içinde ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyor.

Ripple Müşterileri

Ripple ve ona bağlı XRP kripto para biriminin geleceği ile ilgili endişeler, şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava edilmesinin ardından Aralık ayı sonlarında ciddi bir gündem konusunu oluşturdu.

Ancak CEO Brad Garlinghouse‘un açıkladığı gibi Ripple müşterilerinin yüzde 95’i ABD’den değil. Yapılan yeni ortaklık da bunun bir kanıtı niteliğinde.

Facebook Comments