Saturday, January 28th, 2023

Ripple (XRP) İçin Zafer: Mahkeme, Tetragon’un Dava Başvurusunu Reddetti

Ripple’ın başı son dönemde davalarla dertte olsa da kritik dönem atlatılmış gibi gözüküyor. Ripple, son dönemde sadece ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından değil, aynı zamanda Tetragon Financial ve bireysel yatırımcılar tarafından da dava edildi.

Tetragon, Temyiz Hakkını Kaybetti

Tetragon Financial, Ripple’ın temel yatırımcılarından birisi olarak biliniyor ve şirket SEC davasından kısa bir süre sonra Ripple’a karşı dava açması ile tanındı. Ripple ise Tetragon’un hamlesini etik dışı bulduğunu belirttikten sonra kısaüre içerisinde buna karşı ikinci zaferini elde etti. Mahkeme, 5 Mart tarihinde aldığı kararda Tetragon’un Ripple’dan en azından şu an için hisse ödemesi alma hakkı olmadığını belirtti. Şimdi ise Delaware Mahkemesi tarafından alınan son karar, Tetragon’un temyiz başvurusunun reddedilmesine yol açtı.

İngiltere merkezli yatırım firması, Ripple hisselerinin %2’sine sahip. Buna rağmen şirket Ripple’ın son C Serisi fonlamasında 175 milyon dolarlık sermaye toplamasına en çok katkıyı sağlayan birim olmuştu. Ripple’a açılan SEC davası sonrasında ise hisselerin değerinde geri dönüşü mümkün olmayan zarar oluştuğunu belirten Tetragon, bunun geri ödemesini talep etti.

Ripple İçin İkinci Zafer

Tetragon’un ilk yenilginde sonra temyize gitme isteği ise 12 sayfalık kararla reddedildi. Tetragon’un temyiz kararının reddedilmesinin temel sebeplerinden birisi ise henüz Ripple davasının tamamlanmamış olması. Tetragon’un buna ek olarak daha önce Ripple’ın kripto para birimi XRP’nin menkul kıymet olabileceğine dair riskler bulunsa da Ripple’a yatırım yapmayı kendisinin seçtiği belirtiliyor.

Tetragon ve Ripple davasında son kararın ise 25 Mart ile 26 Mart tarihlerinde yapılacak duruşmalarda verileceği belirtiliyor. Tabii ki bu davadan net bir karar çıkması Ripple’ın asıl davasını etkilemeyecek. SEC’nin açtığı davada XRP’nin menkul kıymet kabul edilmesi ise Tetragon’un yeniden mahkemeye başvurmasını sağlayabilir.

XRP Fiyatı Buna Tepki Vermedi

XRP fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla bu haberden neredeyse hiç etkilenmedi ve son 24 saat içerisinde %0,8 yükseliş kaydetti. XRP’nin 7 günlük performansı ise %3 düşüşe işaret ediyor. Bu düşüşte Bitcoin’in rekor yükselişi ve XRP’nin asıl dava ile ilgili belirsizliğinin sürmesi de etkili olmuş olabilir.

Facebook Comments