Tuesday, November 28th, 2023

Ripple (XRP) Neden Yükseldi, Neden Düşüyor?

Son birkaç güne WallStreetBets (WBS) hareketinin damgasını vurduğunu dile getirebiliriz. Ayrıca bu durum sadece kripto para ekosisteminde değil tüm ekonomi üzerinde büyük etki yarattı.

WallStreetBets ve Dogecoin

Reddit’te bir grup olan WallStreetBets, geçtiğimiz hafta Amerikalı bir oyun şirketi olan GameStop hisselerini bir açıklama ile yükselttikten sonra kripto para ekosistemine yöneldi ve Dogecoin’in (DOGE) fiyatı 24 saatten daha kısa bir süre içinde %1000 artış sergiledi. WBS’nin Doge’dan sonra Ripple’a yönelebileceği yönünde haberle çıktı. Ancak işler beklendiği gibi olmadı

WallStreetBets’in yerine Ripple’ın kendi topluluğu hareket geçti ve WBS’den aldıkları cesaret ile XRP’nin fiyatını yükseltmek için hamle yaptılar.Hem Telegram hem Twitter üzerinden atağa geçen topluluğun çabaları ise dün ve bugün sonuçlarını gösterdi. XRP SEC davasının ardından uzun süre sonra ilk kez 0,30 doların üzerine çıkmakla kalmadı fiyatını 0,70 dolar üzerine kadar taşıdı.

0,75 dolara kadar ulaşan XRP sonrasında serbest düşüşe geçti ve fiyat 0,41 dolara kadar geriledi. Bundan sonra XRP’nin nasıl bir yol izleyeceği ve bu düşüşün derin bir düzeltme mi yoksa bir pump’ın sonu mu olduğunu ise önümüzdeki saatler gösterecek gibi duruyor.

Ripple Neden Düştü?

Aslında bu noktada cevap çok basit gibi görünüyor: Ripple topluluğunun çabası ile yükselişe geçen XRP fiyatı, piyasadaki heyecanın dinmesinin ardından düşüşe geçti. Ancak bazı analistlere göre durum böyle değil.

Özellikle XRP’nin SEC davasında haklı olduğunu ifade eden isimler, Ripple’ın davadan hiç etkilenmediğini ve bu yükselişin de bu durumun kanıtı olduğunu ifade ediyor. Ancak bu noktada bu düşünceye sahip kişi sayısının çok fazla olmadığını belirtmek gerekiyor.

Dolayısıyla XRP’deki yükselişten etkilenerek yatırım yapmak isteyenleri analistler özellikle dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Facebook Comments