Friday, January 27th, 2023

Ripple, XRP’den Sonra Yeni Bir Kripto Para Birimini Piyasaya Sürmeye mi Hazırlanıyor?

Ripple, ABD’nin finansal regülatörü SEC’nin açtığı dava ile büyük bir çöküşün eşiğine geldi. Ripple’ın kripto para birimi XRP, şu an için birçok kripto para borsasından delist edildi ve bunların hala devam edeceği tahmin ediliyor. Ripple’a açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görülecek ve o tarihe kadar veya olası bir kötü sonuç ihtimaline göre bu tarihten sonra kötü haberler gelmeye devam edebilir.

Ripple, B Planı İçin Hazırlıklara Başlamış Olabilir

Ripple ise şimdiden ikinci bir plan hazırlamış gibi duruyor. ABD’nin bankacılık otoritesi OCC’nin bankalara stablecoin ve blockchain kullanma izni vermesinden sonra Ripple cephesinde çalışmalar son hız sürüyor. Ripple CTO’su kısa süre önce XRP Ledger ağı üzerinde stablecoinlerin oluşturulup piyasaya sürülebileceğine dair bir yazı yayınladı.

Ripple CTO’sunun stablecoin yazısından sonra ise Ripple CEO’su Brad Garlinghouse benzer tonda bir açıklama yaptı. Bütün bunlar ise XRP ağı tabanlı stablecoinlere işaret etmekte. Ripple CEO’su Garlinghouse, birçok merkez bankasının kendi dijital paralarını piyasaya sürmeye hazırlandığını ve bunun için XRP Ledger ağını seçebileceğini belirtti. Ancak Ripple burada birçok yatırımcıya ters köşe yapabilir.

Menkul Kıymet Davasından XRP Vurgusu

Şu an için Ripple’a menkul kıymet davası açılmasının arkasındaki temel sebeplerden birisi, XRP’nin bir yatırım aracı olarak kullanılması. SEC, XRP’nin direkt olarak Ripple şirketine bağlı değer artışı veya düşüşü yaşayan varlık olduğunu düşünüyor. Yatırımcılar Ripple’ın attığı adımlara göre XRP’den değer elde edebilir veya kaybedebilir. Ancak Ripple’ın değeri ABD dolarına veya başka bir para birimin endeksli stablecoin oluşturması, durumu değiştirebilir.

Ripple’ın temel hedefi sınır ötesi transferleri gelenekse rakiplerine göre çok daha verimli ve ucuz yapabilmek. Bu bağlamda hayata geçirilen xRapid ve ODL gibi ürünler de aslında sürecin birer parçası. Ripple’ın kendi stablecoinini piyasaya sürmesi ise tam olarak bunlara hizmet edebilir.

ripple

Stablecoin, Ripple’a Servet Kazandırabilir

Dünyanın en büyük bankalarının ve finans kurumlarının Ripple’ın stablecoinini kullanması ise Ripple’a ciddi bir komisyon ve kullanım geliri sağlayacaktır.Bunun yanı sıra stablecoinlere izin çıktığı şu günlerde Ripple’ın sahip olduğu sınır ötesi ödeme teknolojisi çok şeyi değiştirebilir.

Facebook Comments