Sunday, December 10th, 2023

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi – 04.03.2021

XRP, 2020 yılının ortalarındaki performansından bir hayli uzak olsa da özellikle bu hafta yaşanan düşüşlere oldukça iyi bir şekilde göğüs gerdi. XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,46 dolardan işlem görüyor ve kripto para piyasasının genel düşüşüne rağmen yeşil kalarak aslında teknik açıdan da olumlu sinyal verdi.

XRP Yorumları

XRP fiyatının son iki aylık sürede iki tarafa da çok hızlı ve sert bir şekilde hareket ettiği görüldü. Bu da aslında Ripple davası ile doğrudan ilişkili. XRP’nin birçok borsadan delist edilmesi ve XRP alım satımlarının durdurulması, likiditeyi önemli ölçüde kıstı.

XRP artık çok daha az borsada, çok daha az likidite ve hacimle alınıp satılmakta. Bu da dava ile ilgili veya Ripple’ı alakadar eden bir gelişmede XRP fiyatının çok daha hızlı hareket etmesine neden oluyor. Böyle durumlarda ise güçlü gözüken direnç veya destek noktaları yeterince dayanıklı olamıyor. XRP fiyatının son 24 saat içerisinde %10’a yakın yükseliş elde ettikten sonra bunu %5’e çekmesi ise tam olarak buna işaret etmekte.

Ripple Alınır Mı?

24 saatlik ticari hacme bakıldığında XRP’nin 5 milyar dolarlık hacim ile neredeyse Cardano’yu bile geride bırakması, şu an XRP’nin bir hayli popüler olduğunu gösteriyor. Bunun temel sebebi de teknik analizden çok temel analiz olarak gözükmekte. Ripple CEO’sunun kendisine ve şirkete açılan menkul kıymet davasının düşmesini talep etmesi, XRP’yi bugün olağandışı bir şekilde hareketlendirdi.

xrp usd

XRP/USD teknik analizine bakıldığında ise 1 günlük grafikte aslında işlerin büyük bir belirsizlik içerisinde olduğu görülüyor. XRP fiyatı önündeki psikolojik 0,50 doların üzerini görebilirse, sıradaki hedefi 0,62 dolar direnci olacaktır.

XRP Destek ve Direnç Noktaları

XRP için işlerin kötü gitmesi ise 0,39 dolar desteğine kadar çekilme getirebilir. Bu destek seviyesi XRP fiyatı için uzun vadede oldukça önemli. Satış baskısının buranın aşılmasına yol açması ise 0,24 doların sıradaki destek olmasını sağlayacaktır. Ocak 2021’den beri görülmeyen bu fiyatın altında ise 0,17 dolar yer alıyor.

RSI şu an için nötr seviyede olsa da XRP yatırımcıları özellikle 0,62 dolar seviyesini yakından takip etmeli. Bunun kırılması 0,77 dolara gidişatı hızlandırabilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Facebook Comments