Tuesday, April 16th, 2024

Ripple’da (XRP) Kritik Seviye Aşıldı! XRP 1 Doları Geçebilecek mi?

Ripple'da (XRP) Kritik Seviye Aşıldı! XRP 1 Doları Geçebilecek mi?

Ripple’ın kripto para birimi XRP,  geçtiğimiz yıl boyunca SEC davasından ötürü oldukça sıkıntılı bir süreç yaşadı. Ancak yine de piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasındaki yerini korumayı başardı. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca piyasa genel olarak Temmuz ayında yaşanan sert düşüşlerin ardından güçlü bir yükseliş başlattı. Öyle ki popüler altcoin XRP, Temmuz ayının en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık %68 yükseldi.

Ripple’ın XRP’si 1 Dolara Koşuyor

Temmuz ayında çoğu kripto para birimi, Nisan/Mayıs aylarında piyasanın genel olarak en yüksek seviyelere ulaşmasının ardından %60 – %80 oranında düşüş yaşadı. Şimdi ise piyasanın yeni bir yükseliş trendi içerisine girmesiyle birlikte XRP fiyatı, 0,50 dolar seviyesinden 0.80 dolar seviyesine ulaşarak yaklaşık %70 oranında bir artışa imza attı.

Ayrıca XRP grafiğinde, Haziran-Temmuz ayları arasında net bir çift dip formasyonu mevcuttu. Bu formasyon XRP’de yeni bir yükselişin işaretiydi ve XRP fiyatı 0.20 dolardan 0.80 dolara kadar yükseldi. İçeriğin hazırlandığı an itibarıyla ise popüler altcoin XRP, CoinMarketCap verilerine göre 0.81 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Ripple (XRP) fiyatının 1 dolar hedefine ulaşabilmesi için 0.80 dolar seviyesini kırması ve bu seviyenin üzerinde tutunması gerekiyor. Eğer bu seviye kırılır ve fiyat 0.80 dolar bölgesinde başarılı bir şekilde tutunursa, XRP’nin ilk olarak 0,91 dolar seviyesine yükselmesi oldukça olası. Bu fiyat bölgesi, uzun vadeli bir trend çizgisi ile birlikte 100 günlük MA olan 0,895 dolarda büyük bir dirençle karşılandı. Öte yandan XRP’de bu seviyeler, boğalar için gerçek bir test olacak, çünkü boğaların bu bölgede başarılı olması Ripple’ın (XRP) 1 dolara ulaşmasını oldukça fazla kolaylaştıracaktır.

Ripple (XRP) Teknik Analiz Grafiği

Ripple (XRP) Teknik Analiz Grafiği

XRP’nin 0.83 dolarlık ana direnç seviyesini kırıp bu seviyede tutunamaması da olası bir durum. Ancak bu durumda, fiyat yeni bir düşüş başlatarak ilk önce 0,77 dolar seviyesinde destek bulacaktır. Bu desteğin hemen yanında, XRP’yi 0,50 dolar seviyesinden bu yana güçlü tutan kısa vadeli bir trend çizgisi yer alıyor. XRP fiyatının bu iki seviyenin de altına düşmesi durumunda, kısa vadeli bir düşüş trendi başlayabilir.

Göreceli güç endeksine bakıldığında, RSI’nin sonunda aşırı alım bölgesine ulaştığı görülmekte. Gösterge, %70’lik aşırı alım çizgisinin üzerinde kalmaya devam ettiği sürece, fiyatların yükselmeye devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca Stokastik RSI de aşırı alım bölgesine girdi. Her iki RSI de bu seviyelerin üzerinde kalmaya devam ederse, XRP ilk olarak 0.90 dolar seviyesinin üzerine yerleşebilir ve ardından 1 dolara ulaşmak için mücadele edebilir.

Ripple (XRP) Teknik Göstergeler

  • Spot oranı: 0,82 dolar
  • Trend: Boğa
  • Volatilite: Yüksek
  • Destek Seviyesi : 0,77 dolar
  • Direnç Seviyesi : 0,83 dolar

Facebook Comments