Monday, April 15th, 2024

Ripple’dan Büyük Adım: XRP Ağında Devrim Yaratabilecek Özellik Tanıtıldı

XRP yatırımcıları Flare Network tarafından yapılacak olan FLR airdrop etkinliği ile “IOU” terimi ile karşılaşmıştı. IOU yani “I own You” ifadesi aslında piyasaya henüz sürülmemiş olan tokenlerin sahiplik hakkını temsil etmekte. XRP ekibi ise bunu değiştirerek artık IOU yerine direkt olarak token ifadesinin kullanılacağını açıkladı. XRP’nin arkasındaki ekibin attığı asıl adım ise tahmin edilebileceği gibi bu değil.

XRP Labs, IOU Sistemini Değiştirdi

XRPL Labs tarafından paylaşılan son gönderide, IOU’lara artık token denileceği ve XRP Ledger üzerinde çok fazla yeni token üretilebileceğinin sinyali verildi. Bir zamanlar IOU olarak bilinen varlıkların Bitstamp ve GateHub gibi borsalarda işlem görmesi sayesinde bunların itibari para dünyası ve XRP Ledger arasında köprü oluşturduğunu belirten ekip, tanımın aslında token olduğuna vurgu yaptı. Ekibin müjdesi ise akıllı kontratlar ile gelecek olan NFT’ler oldu.

Ethereum ekosistemi ile kripto para piyasasına giriş yapan NFT’ler, son dönemde bütün kripto para yatırımcılarının gündeminde. Milyonlarca dolarlık alımlar yapılan bu koleksiyon odaklı tokenler, sektörün yeni trendi olarak görülmekte. XRPL Labs ekibi ise IOU yani token sistemi ile artık NFT’lerin de XRP ağına gelebileceğini belirtti.

Ethereum Ağından Farklı

Yapılan açıklamada yöntemin aslında Ethereum ağındakinden biraz daha farklı olabileceği itiraf edildi. Buna rağmen ekip bunun kesinlikle mümkün olduğunu belirterek şimdiden birisinin bu konuda çalışmalara başladığının sinyalini verdi. NFT’ler sadece kripto para sektörünün değil sektörün dışından birçok kişinin de dikkatini çekti ve kesinlikle gelecek vaat ediyor.

NonFungible platformunun CEO’su Dan Kelly, kısa süre önce önemli bir NFT açıklaması yaptı. Kelly, 2020’nin NFT’ler için tarihi bir yıl olduğunu belirttikten sonra asıl gelişmenin ise 2021 yılında olacağını vurguladı. 2020 yılında NFT satışı %2.800 artış elde etti. Bazı ürünlerin 100 milyon dolar gibi rekor fiyatlara satılması ise bu ilgiyi körükledi.

XRP İçin Önemli Bir Dönüm Noktası

XRP ağının böyle bir fonksiyona sahip olması ise Ripple fiyatı için oldukça kritik olabilir. Dava öncesi yaşanan gerginlik ile yerine mıhlanan ve 1 dolar üzerine çıkamayan XRP, bu gelişme ile önemli adımlar atabilir. Tabii ki bunun hayata geçirilmiş olması ve çalışma ile kalmaması önemli.

Facebook Comments