Saturday, January 28th, 2023

Ripple’dan Yeni XRP ve Dava Açıklaması: Taraf Tutuyorlar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple’a açılan dava, kesinlikle kripto para sektöründe büyük bir etki yarattı. XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın lisanssız menkul kıymet satışı yaptığını ifade eden SEC, XRP fiyatının da dibi boylamasına yol açtı. Ripple ise ilk duruşma sonrasında yeni adımlar atarak XRP’yi savunmaya geçti

XRP Menkul Kıymet Değil

4 Mart 2021 tarihinde mahkemeye yapılan bir başvuruda, SEC’nin resmen taraf tuttuğu bildirildi. Ripple yetkilileri XRP’nin menkul kıymet olduğunun ilan edildiğini ancak aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum’un hisse senedi gibi regüle edilip bunlara karışılmadığını vurguladı.

XRP

SEC’nin XRP’yi regüle edemeyeceği ve aslında bunun yetkisini aştığını vurgulayan Ripple yetkilileri, XRP’nin bir değer transfer aracı olduğunu vurguladı. XRP aktif olarak sınır ötesi ödemelerde kullanılmakta ve Ripple’a göre sadece bu gerekçe bile davanın düşmesi için yeterli.

Larsen ve Garlinghouse da Harekete Geçti

Larsen ve Garlinghouse’ın avukatları ise 3 Mart 2021 tarihinde mahkemeye ayrı ayrı başvurarak davanın düşmesini talep etti. Davanın düşme talebinden sonra gelen XRP’nin taraf tutmaya kurban gittiği başvurusu da durumu değiştirebilir.

SEC, XRP’nin iddia edildiği gibi hiçbir şekilde yatırımcılar tarafından kullanılan bir araç olmadığını, yatırımcıların bunu sadece Ripple’a bağlı olarak değer artışı yaşamasını umarak aldıklarını ifade etti. Ripple’ın ise buna karşı XRP’nin aktif olarak kullanılan ve Ripple’dan bağımsız görülen bir varlık olduğunu ispatlaması gerekiyor.

XRP Aktif Olarak Kullanılıyor mu?

XRP, On-Demand-Liquidity gibi farklı araçlarda döviz alım satımına aracılık etmek için kullanılıyor. Ripple’ın bu konuda 10’a yakın ödeme kanalı bulunmakta ve hepsinin temelinde ise XRP yatıyor. SEC’nin ise bu konuda ne düşündüğü önümüzdeki duruşmalarda ortaya çıkacak.

XRP davası ile ilgili ilk duruşma 22 Şubat tarihinde görüldü ve buradan kayda değer bir şey çıkmadı. XRP fiyatı ise bu hafta yaşanan hareketlilik ile kısa süreliğine de olsa yeniden 0,50 dolar üstünü gördü. Eğer Ripple ve SEC arasında bir anlaşma yapılır veya Ripple’ın davanın reddi itirazı kabul edilirse, durum XRP için bir anda değişebilir.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,46 dolardan işlem görmekte.

Facebook Comments