Sunday, December 3rd, 2023

Ripple’ın Eski CTO’su, 230 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Kaybedebilir!

Blockchain devi Ripple’ın eski CTO’su ve üst düzey ismi, şimdi oldukça trajik bir olayla anılıyor. Ripple, ABD’nin menkul kıymet regülatörü tarafından açılan dava ile uğraşırken eski CTO’nun ise tam olarak 231 milyon dolarlık bir sorunu bulunuyor.

Ripple Eski CTO’su, 7.000 Bitcoin Kaybedebilir

The New York Times tarafından yayınlanan gönderiye göre CTO Stefan Thomas, içerisinde 231 milyon dolarlık Bitcoin bulunan donanım cüzdanına erişemiyor. IronKey marka donanım cüzdanına sahip olan CTO’nun yaklaşık olarak 7.002 Bitcoin için son 2 denemesi kalmış durumda.

Stefan Thomas

Bitcoin fiyatı rekor üzerine rekor kırarken toplamda 10 denemenin 8’ini kullanan ve en popüler şifrelerini girdiğini belirten CTO, yine de başarılı bir şekilde fonlarına erişemedi. Thomas, Bitcoin teknolojisine uygun olarak bunu bir borsada depolamak yerine kendi cüzdanında güvence altına almak istediğini belirterek, yıllar önce BTC’lerini buraya koyduğunu vurguladı.

Hediye Gönderilen BTC’ler Artık Bir Servet Değerinde

Aslında bunların Bitcoin ağında eğitsel bir video yapması karşılığında kendisine hediye edildiğini belirten Thomas, bunları donanım cüzdanına koyup Bitcoin’in geleceğine inanmasına rağmen şimdi şifresinin hatırlayamamanın cezasını çekiyor. Acele etmeyip uzunca bir süre şifresini düşüneceğini belirten Thomas, normalde bunu bir kağıda yazdığını ancak şu an kağıda ulaşamadığını vurguladı.

Ripple eski CTO’su eğer iki kere daha şifresini yanlış girerse IronKey donanım cüzdanı içerisindeki bütün verileri şifreleyecek ve asla açılamaz hale getirecek.  Aslında daha önce buna benzer bir durum yaşanmıştı. Kanada merkezli kripto para borsası  QuadrigaCX olayında da benzer bir durum yaşandı. CEO  Gerald Cotten’in şüpheli ölümü sonrası benzer donanım cüzdanında o tarihteki değeri ile 250 milyon dolarlık kripto para kalmıştı. Söz konusu kripto paraların ise şifrenin bilinmemesinden dolayı şu an sonsuza kadar kaybolduğu biliniyor.

Facebook Comments