Friday, February 23rd, 2024

Ripple’ın XRP İçin Yapacağı Savunma Belli Oldu: XRP İçin Şans Var mı?

Bundan yaklaşık 1 ay önce toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi konumundaki XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 5. sıraya geriledi ve yakında bunun 6. sıraya kadar düşmesi bekleniyor. Ripple’a SEC tarafından açılan menkul kıymet davası, XRP yatırımcıları için bütün planları bozdu ve düşüşün mahkemenin ilk duruşmasına göre devam edip etmeyeceği biliniyor.

SEC, Ripple’a Karşı Howey Testini Kullanacak

Peki Ripple Labs, toplamda 23 avukatı ile kendini ve CEO’su ile kurucu ortağını nasıl savunmayı hedefliyor? SEC tarafından açılan davada Ripple’ın lisanssız menkul kıymet satışı yaptığı ve XRP’nin Howey testine göre menkul kıymet olduğu iddia ediliyor. SEC bu iddiasını daha önce birkaç küçük çaplı ICO projesine karşı da kullanmış ve davaların hepsini kazanmıştı.

1946 yılında SEC tarafından kazanılan bir dava sonucunda ortaya çıkan Howey testi, Ripple’ın savunmasının da temelini oluşturuyor. SEC yetkilisi Bill Hinman daha önce yaptığı bir açıklamada bunun tam olarak hangi durumlarda bir varlığı menkul kıymet olarak değerlendirdiğini açıkladı. Hinman’ın açıklamasına göre “belirli bir kuruma, başkalarının çabalarından kazanç elde etme beklentisiyle para yatırılıyorsa, bu varlık bir menkul kıymet olarak görülebiliyor”.

Ripple’ın XRP Savunması Ne?

Hinmani, ICO döneminde birçok yatırımcının proje ekibinin çabalarından kazanç elde etme beklentisi ile yatırım yaptığını ve bunların direkt olarak menkul kıymet kabul edildiğini belirtti. Buna ek olarak söz konusu varlığın kullanım için değil de sadece kazanç beklentisi için alınması da menkul kıymet statüsüne girilmesine neden oluyor.

Ripple ise bu konuda oldukça net savunma yapmayı planlıyor. Ripple konu hakkında yayınladığı gönderide XRP bir yatırım sözleşmesi veya menkul kıymet olduğunun yanlış bir varsayımdan ibaret olduğu vurgulanıyor.

MoneyGram Hisseleri ve XRP Fiyatı Karşılaştırması

CEO Garlinghouse, SEC’nin Bitcoin veya Ether’i menkul kıymet olarak görmediğini ve XRP’nin bundan farksız olmadığını vurguladı. “XRP bir para birimidir” ifadesi ile bunun BTC ve ETH’den farklı olmadığını belirten Ripple, buna ek olarak sekiz yıllık fiyat grafiğini kullanacak.

moneygram hisseleri

MoneyGram hisselerinin artış grafiği

SEC, XRP’nin Ripple şirketinin gidişatına bağlı fiyatlandığını iddia etmekte. Ripple ise sekiz yıllık fiyat grafiğini göstererek bunun yanlış olduğunu kanıtlayacak. 19 Haziran 2019 tarihinde MoneyGram ve Ripple ortaklık duyurduğunda MoneyGram hisseleri %170 artmıştı. XRP fiyatı ise o tarihlerde yatay seyretti. Ripple’ın öne çıkartacağı temel savunma ise buna dayanmakta.

Facebook Comments