Friday, April 19th, 2024

Ripple&SEC Davasında Yeni Gelişme: Ripple, Bir Adım Daha Öne Geçti

Ripple ile SEC arasındaki süren davada Brad Garlinghouse’un Binance işlemlerinin incelenmesine yönelik talebi kabul edildi. Bu adım, işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası Binance’de yapılan tüm XRP satışları hakkında veri toplamak adına atıldı. Ripple ekibi, SEC’in ABD dışında gerçekleşen XRP satışlarında yargı yetkisine sahip olmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

Ripple CEO’sunun Talebi Onay Aldı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Binance platformundaki XRP işlemlerinin kayıtlarının araştırılması talebinde bulundu. Mahkeme, bu talebe olumlu cevap verdi. Ripple’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile devam eden davasında baş yargıç Sarah Netburn, Brad Garlinghouse’un Binance’den veri alma talebini kabul etti.

Garlinghouse, 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlali iddiasıyla SEC tarafından davalık edilmişti. Geçtiğimiz hafta Ripple tarafı, Binance’den XRP satışlar hakkında veri taleo eden bir önerge sundu. Talep, borsada yapılan tüm XRP satışları hakkında veri toplamak adına Ripple tarafından yapıldı.

Mahkeme talebi onaylarken bu gelişme Ripple adına bir artı olarak yorumlandı. Mahkeme şimdi, Garlinghouse adına Binance’e bir talep mektubu yollayacak. Binance talebe karşılık verdiği halde davada kanıt olarak kullanılabilecek verilere erişim sağlanmış olacak.

Ripple ile SEC Arasındaki Dava

Aralık 2020’de açılan davada SEC, Ripple ve yöneticilerini sekiz yıl boyunca kayıt dışı menkul kıymet satışlarından 1.3 milyar dolar kâr elde ettiğini iddia etti. Bu iddia Ripple tarafından reddedildi. Ayrıca Ripple hukuk ekibi, SEC’in menkul kıymetler düzenlemelerini daha net hale getirmediğini ileri sürdü.

Ripple ekibi, ABD dışında gerçekleşen XRP satışlarını göstererek, SEC’in bu tür satışlar üzerinde yetkisi olmadığını göstermeyi planlıyor. Bu bağlamda Binance, XRP satışlarıyla ilgili en önemli veri kaynağıdır.

Daha önce Ripple’ın Bitfinex, Bithumb, Bitstamp, HitBTC, Huobi Global ve OKEx dahil olmak üzere birçok borsada XRP satışları ile ilgili verilerin görüntülenmesine izin veriliyordu.

Facebook Comments