Friday, February 23rd, 2024

Rus Duması’nda Kripto Paralarla İlgili Yeni Tasarı Görüşülecek

Rusya Federasyonu Devlet Duma Komitesi, kripto para birimleri için yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Bugün erken saatlerde yapılan açıklamaya göre, milletvekilleri kripto para birimlerini vergilendirmek için  yeni bir yasa tasarısını meclise getirdi.

Rusya Federasyonu resmi websitesinde yapılan açıklamaya göre, Rus Federasyonu Hükümeti kripto para birimlerinin vergilendirilmesiyle ilgili kesin ve açık bir yasal düzenleme şartı istiyor.

Tasarı Hangi Değişiklikleri Kapsıyor?

Tasarının yaratıcıları, Rusya’da kripto para birimlerinin vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve yasadışı faaliyetlere fon sağlamak için kullanıldığını iddia etti. Bununla beraber tasarının sahipleri ülkedeki vergi makamlarının, Rus vatandaşlarının, Rus şirketlerinin kripto para birimleriyle hangi işlemleri yaptığından bir haber. Sonuç itibariyle tasarı, Rusya Federasyonu Vergi Kanunu’nda kripto para birimlerini mülk olarak değerlendireceği bir dizi değişiklikleri kapsıyor. Mevcut yasaya göre, kripto para borsaları veya aracı olarak hizmet veren diğer şirketler müşterileri hakkında verileri gönüllü olarak paylaşabiliyordu. Ancak yeni tasarıya göre, bu bilgilerin paylaşılması zorunluluğu getirildi.

Bildiri Zorunluluğu Getirilecek

Yeni tasarıyla beraber, yapılan kripto para transfer işlemlerinin toplam tutarı 600,000 ruble veya 8,100 ABD Dolarını aşarsa hükümete bildirilmesi zorunluluğu getiriliyor. Bu zorunluluk Rus vatandaşları ve yabancılar vatandaşlar dahil olmak üzere Rusya Federasyonu sınırları içerisinde kurulan tüm kurumları kapsayacak. Ayrıca kasıtlı olarak verilerin paylaşılmaması halinde bu eylem suç sayılacak. Bu suçu işleyen kişilere 3 hapis ve 500,000 rubleden 2 milyon rubleye kadar para cezası uygulanacak. Komite onayı bekleyen tasarı yarın mecliste değerlendirilecek.

Bunlara ek olarak, Rusya Federasyonu’nun geçmişten bugüne kripto para birimleriyle ilgili sert tutumu biliniyor. Rusya, kripto para birimlerini kabul ederken, vatandaşların kripto para birimlerini kullanarak ödeme yapmasını yasaklayan bir tasarıyı yasalaştırmış, bu yasayı da geçen ay yürürlüğe koymuştu.

Facebook Comments