Monday, February 26th, 2024

Rusya Merkez Bankası, 2022 Yılında Dijital Ruble’yi Test Edebilir

Rusya Merkez Bankası, dijital ruble için deneme çalışmalarını sürdürüyor. Üst düzey yetkili Alexey Zabotkin online ortamdaki bir etkinlikte dijital ruble hakkında açıklamalarda bulundu. Buna göre, Rusya Merkez Bankası dijital ruble test çalışması için 2022 yılını işaret etti.

Alexey Zabotkin Rusya Merkez Bankası’nın Dijital Ruble Planından Bahsetti

Rusya Merkez Bankası üst düzey yetkilisi Alexey Zabotkin, bankanın 2021 yıl sonuna kadar dijital ruble için prototip çalışmalarını sonlandırmasını beklediğini aktardı. Buna göre Rusya, 2022 yılında dijital rublesini test edebilir.

Alexey Zabotkin, Moskova Yeni Ekonomi Okulu tarafından organize edilen online bir etkinlikte dijital ruble çalışmalarından bahsetti. Zabotkin, prototipin gerçek işlemleri desteklemeyeceğini, bunun yerine ekosistemi inşa etmek için bir başlangıç noktası işlevi göreceğini belirtti. Ayrıca, çalışmaların devam ettiğini ve iyileştirmeler yapıldığını belirtti. Zabotkin, dijital ruble için gelecek yıl test çalışmalarına başlayacağını aktardı.

Banka, Geçtiğimiz Yıl CBDC Raporu Sunmuştu

Rusya Merkez Bankası, 2020 Ekim ayında dijital rublenin geliştirilmesi adına bir adım attı. Banka, kamuyouna bir değerlendirme metni sunarak CBDC planını resmen duyurmuştu. Ayrıca proje 2021 Ocak ayında Rusya Bankalar birliği tarafından büyük eleştirilere maruz kaldı. Rusya Bankalar Birliği’ne göre, önerilen tüm modeller siber güvenlik ve dolandırıcılıkla ilgili bir dizi risk içeriyor. Bununla beraber birlik, Rusya Merkez Bankası’na yeniden değerlendirme için uyarıda bulunmuştu.

Şubat ayı sonlarında, Rusya Merkez Bankası üst düzey yetkililerinden Olga Skorobogatova, bankanın dijital ruble için seçtiği model hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Skorobogatova, seçilen modele ilişkin konsept geliştirmelerine devam ettiklerini açıkladı. Rusya Merkez Bankası çalışmalarında, dijital ruble cüzdanları arasındaki aktarımın transfer ücreti de masada yer alan önemli konulardan birisi olarak göze çarpıyor.

Facebook Comments