Friday, April 19th, 2024

Rusya’dan Yeni Kripto Para Takip Sistemi Adımı!

Rusya’nın Moskova’daki Rosfinmonitoring adlı Federal Finansal İzleme Hizmeti, kripto para birimlerini izlemek ve yatırımcıların kimliklerini bulmak amacıyla davranışlarını ve hareketlerini analiz etmek için en son izleme sistemini görevlendirdi. Yapılan açıklamalara göre ülkenin en büyük bankacılık ve finansal hizmetler organizasyonu olan SberBank’ın bir yan kuruluşu, Sovyet yetkilileri için takip sistemi oluşturmakla görevlendirildi.

Hedef: Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı

Rosfinmonitoring, bahsi geçen modern teknoloji aracılığıyla kara para aklama ve terörizm finansmanı hareketlerini yakalamayı amaçlıyor. Moskova merkezli RBK’ya göre Federal yürütme organı, ajansın yasa dışı faaliyetler ve terör finansmanı ile ilişkili kripto para cüzdanları veritabanı oluşturmasını sağlamak için kripto para zincirlerini takip etmek ve davranışları analiz etmek amacıyla izleme hizmetlerini kullanmayı planladı.

Yapılan açıklamalara göre merkezi olmayan sistem, tüm kripto işlemlerinin demokratik ve şeffaf bir görünümünü sağladığında, aynı zamanda yasadışı ekonomik uygulamalara yol açan oldukça anonim finansal faaliyetlere de yol açıyor.

Ayrıca açıklamalara göre, kripto paranın küresel olarak büyümesi merkezi olmayan piyasayı, yasadışı kara para aklama ve dünya çapında finansal verilerin hacklenmesiyle de ilişkilendirdi. Moskova Dijital Okulu uzmanı Yefim Kazantsev, RBK’ya yaptığı açıklamalarda Rosfinmonitoring tarafından önerilen izleme sisteminin, blok zincirlerde dolandırıcıları tespit etmek amacıyla kullanıcıların anonimleştirilmesine odaklanacağını söyledi.

Rusya, ABD ve Kriptolar

Rusya, özellikle ABD’yi hedef alan hacker çeteleriyle ün kazanmıştı. Örneğin; REvil, evrensel şifre çözme kodları sağlamak için 70 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) talep eden ve ABD kurumsal veritabanını hacklediği iddia edilen bir “Rus” fidye yazılımı grubu.

Bunların yanında Rus hükümetinden destek aldığı bildirilen ‘Rus’ hack grupları, birkaç yıldır ABD sistemlerini hackliyor ve Amerika-Rusya ilişkilerinde tahribatlara sebep oluyor. Haziran ayının başlarında Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Rusya’dan ABD altyapısına gelecek herhangi bir ihlale karşı uyardı ve bu durumun misilleme ile karşılanacağı ifade edildi.

Facebook Comments