Sunday, December 10th, 2023

Rusya’nın En Büyük Bankası, Kendi Kripto Parasını Çıkartıyor

Kripto paralar neredeyse ana akım kabule kavuştu ve ilerleyen günlerde de tanınırlığını arttırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Çin’in dijital para birimi, Bitcoin’in tüm zamanların rekorunu kırması ve Avrupa Merkez Bankası tarafından benzer dijital para açıklamalarının yapılmasından sonra bir haber de Rusya’dan geldi.

Sberbank Kendi Kripto Para Birimini Piyasaya Sürecek

Rusya’nın en büyük bankası olarak görülen Sberbank, Çin ve Avrupa’dan gelen dijital para açıklamalarından sonra kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sberbank, kendi blockchain ağı ve dijital para birimi için resmen başvuru yaptı.

sberbank

Sbercoin isimli kripto para biriminin ise Rusya’nın merkez bankası tarafından onay beklediği belirtiliyor. Sberbank, bu yılın bahar dönemine ve mart ayının sonuna kadar söz konusu dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor. Ülkenin en büyük bankası yılın başında yayınladığı bir bildiride merkez bankası yetkililerine bunu aktarmıştı.

Sberbank’ın Kripto Parası İçin Tarih Belli

Sberbank yöneticisi Sergey Popov yıl başında konu hakkında yaptığı açıklamada Rusya Merkez Bankası yetkililerine bildirim yapıldığını belirtti. “Ocak ayının ilk günlerinde başvurumuzu yaptık ve bekliyoruz” açıklamasını kullanan Popov, bunun bankanın işlemlerini büyük ölçüde arttıracağını düşündüğünü belirtti.

Popov, onay işleminin genellikle 45 gün sürdüğünü belirterek mart ayına ve bahar dönemine işaret etti. “Umarım zamanında bir piyasaya sürülme işlemi görürüz” ifadesini kullanan Popov, Sbercoin’in 2021 yılında aktif olarak kullanılmasını hedefliyor. ABD’de kısa süre önce verilen bankaların da stablecoin kullanabilme izninden sonra Sberbank’ın kripto parasının stablecoin olup olmadığı ise bilinmiyor.

Facebook Comments