Tuesday, November 28th, 2023

Sahte aşıya dikkat: Pfizer sahte Covid-19 aşıları buldu

Koronavirüs salgını ile ilgili son yaşanan gelişme insanların düzgün bir şekilde aşılanmasını engelleyebilir. Pfizer, hem Polonya ve hem de Meksika’da sahte Covid-19 aşıları tespit ettiğini açıkladı.

COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun

Pfizer uyarıyor: ‘Sertifikalı sağlık hizmeti sağlayıcılarında aşı olun’

Wall Street Journal, Meksika’da yaklaşık 80 kişiye sahte aşının uygulandığını ve dozların her birinin 1.000 dolara satıldığını bildirdi. Neyse ki, sahte aşı yaptıranların henüz zarar görmediği belirtiliyor.

Pfizer raporu doğruladı ve CNET‘e verdiği demeçte sahte aşı bulmanın beklenen bir şey olduğunu ifade etti. Şirket, “Bu tür bir ortamda, e-ticaretin kolaylığı, rahatlığı ve internetin sağladığı anonimliğin, aşılarla ilgili dolandırıcılık, sahtecilik ve diğer yasadışı faaliyetlerin yaygınlığı ile beslendiğinin farkındayız” dedi. 

Pfizer, sahtecilik veya yasadışı aşı satışı gibi tehditleri önlemeye yardımcı olmak için çalışan eski bir kolluk kuvveti ve adli tıp uzmanları ekibine sahip olduğunu belirtiyor.

Ayrıca halkı çevrimiçi aşı alışverişi yapmamaları konusunda uyarıyor. Şirket konuyla alakalı, “İnternet üzerinden meşru bir aşı satılmamaktadır. Yalnızca resmi aşı merkezlerinde veya sertifikalı sağlık hizmeti sağlayıcılarında aşı olun.” açıklamasında bulundu.

The post Sahte aşıya dikkat: Pfizer sahte Covid-19 aşıları buldu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments