Sunday, December 10th, 2023

“Sahte” Satoshi Nakamoto Yine Devrede: İki Bitcoin (BTC) Sitesine Dava Açıldı

Bitcoin’in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, yine kripto para yatırımcılarını kızdıracak bir adım attı. Craig Wright’ın özellikle 2019 ve 2020 yıllarında kripto para piyasasının gözüne battığı ancak yılın sonlarına doğru silik kaldığı biliniyor. Şimdi ise Wright’ın avukatları harekete geçerek yine Wright’ın adının anılmasını sağladı.

Craig Wright, Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia edip bu konuda birçok yazı yayınlasa da hiçbir şekilde Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayamadı. Wright’ın buna rağmen birkaç önde gelen Bitcoin odaklı internet sitesine telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtığı ortaya çıktı.

Craig Wright, Bitcoin.org ve Github.com’u Hedef Aldu

Craig Wright’ın “avukat ordusu”, Bitcoin.org ve Bitcoincore.org sitelerine telif hakkı ihlalinden dolayı ihtarname gönderdi. Bitcoin.org bizzat Satoshi Nakamoto tarafından kurulan bir site iken daha sonra Satoshi’nin ayrılığı ile sektörün tanınan ismi Cobra’ya bırakıldı. Anonim olan Cobra ise bugün Twitter’dan paylaştığı gönderide Craig Wright’ın avukatlarının telif hakkı davasına hazırlandığını ortaya koydu.

Bitcoin Ekosistemine Zarar Veriyor

Craig Wright’ın telif hakkı ihlali olarak gösterdiği dökümanın ise Bitcoin’in whitepaper’ı olması sektörde yine tepki çekti. Hiçbir şekilde Satoshi Nakamoto olduğunu ispat edemeyen Wright, Bitcoin’in whitepaper’ının sahibi olduğunu vurgulayarak aslında Bitcoin.org’un da kendisine ait olduğunu savunmakta.

Craig Wright’ın devam eden bir davası bulunuyor ve bu davada Satoshi olduğuna dair hiçbir somut kanıt ortaya süremedi. Elinde 1 milyon Bitcoin bulundurduğunu iddia eden Wright, bunların 1 tanesini bile kanıtlayamadı. Buna rağmen Bitcoin ekosisteminin önemli isimlerini hedef alan Wright, sektöre zarar vermeye devam ediyor.

Facebook Comments