Friday, April 19th, 2024

SEC Başkanı Gensler’den Senatör Warren’a yanıt geldi

2021 yılında kripto paralarda yaşanan büyük yükselişle birlikte başta ABD olmak üzere tüm dünyada devlet otoriteleri bu sektörü nasıl kontrol altına alabileceğini tartışıyor. Son olarak altyapı kanun tasarısıyla bu tartışmaların zirve yaptığı ABD’de, SEC başkanı Gary Gensler de, bu konuda sürekli olarak olumsuz açıklamalarda bulunan senatör Elizabeth Warren’a bir mektup yazdı.

“Daha fazla otorite ile kurallar belirlenebilir”

SEC’nin başına geçmeden önce kripto endüstrisinin çok şeyler beklediği ancak koltuğa oturmasıyla birlikte bazıları için büyük hayal kırıklığı yaratan Gensler, mektubunda daha fazla güç talep etti:

“Şahsi fikrim, kanunun önceliği kripto para işlemleri, borç/kredi verme ve DeFi platformları üzerinde olmalı. Regülasyon kurumları, daha fazla elde edecekleri otorite ile, kripto para işlemleri ve kredi verme platformları için daha fazla yol gösterici kurallar belirleyebilirler”

Warren’ın mektubuna cevap olarak yayımlandı

Gensler’in bu mektubu aslında bir cevap niteliği taşıyor. Çünkü senatör Warren, Temmuz ayında Gensler’e, SEC’nin kripto paralar üzerinde ne kadar kontrolü olduğunu soran bir mektup yazmıştı. Senatörün bu resmi mektubuna kurum başkanı belli bir tarihe kadar cevap vermek zorunda olduğu için Gensler’den de yanıt gecikmedi. SEC başkanının mektubu da, kurum tarafından halka açık şekilde yayımlandı.

Gensler: Kullanıcıların yeterince korunmadığına inanıyorum

Warren, Gensler’e yazdığı mektupta yatırımcıların fonlarının kripto para borsalarında hangi şartlarda korunduğunu sormuştu. Gensler ise fonların yeterli koruma altında olmadığını düşündüğünü söyledi:

“Şu anda, yatırımcıların fonlarının bu platformlar üzerinde yeterli derecede korunduğunu düşünmüyorum”

2009 ve 2014 yılları arasında Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanlığı d ayapan Gensler, sabit coin kullanıcılarının, hepsi olmasa da bir bölümünün, kara para aklama, vergilendirme, ceza ödeme ve diğer regülasyonlardan da kaçmaya çalıştığını belirtti:

“Toplam değeri 113 milyar dolar olan bir sabit coin piyasası mevcut. 7 yıldır endüstrinin içinde olan sabit coin’ler var. Kriptodan kriptoya yapılan işlemlerde genelde sabit coin’ler kullanılıyor. Temmuz ayında tüm kripto işlem platformlarındaki trade’lerin 4’te 3’ü bir sabit coin ve başka bir token arasında gerçekleşti.”

Warren’dan yeni açıklama

Kripto para karşıtlığıyla bilinen Warren, Genlser’ın mektubu üzerine bir açıklama daha yaptı ve şunları söyledi:

“SEC başkanı Gensler’in riskleri ele almak için tam yetkisini kullanmasını istemesinden ve ayrıca Kongre tarafından ek regülasyon yetkilerinin nerelerde verilebileceğini göstermesi konusunda yaptığı açıklamalardan memnunum. Regülasyonlarda nerelerde boşluklar olduğunu öğrenip bunları kapatmak için çalışmaya ve kurumlarla iletişim halinde olmaya devam edeceğim.”

Hatırlanacağı üzere Warren, Temmuz ayında benzer bir mektubu da Hazine Bakanı Janet Yellen’a yazmıştı.

The post SEC Başkanı Gensler’den Senatör Warren’a yanıt geldi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments