Monday, April 15th, 2024

SEC Başkanı Kripto Düzenlemelerini Kapsayan Mektubunda Senatör Warren’a Çağrıda Bulundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi düzenlemeleri adına ek yetkiler alabilir. SEC Başkanı Gary Gensler, ABD senatörü Elizabeth Warren’a şok bir mektup gönderdi.

SEC Başkanı’nın Mektubu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ülkenin kripto para düzenlemelerini tartıştığı günlerde senatör Elizabeth Warren‘a çağrıda bulundu. Medyaya yansıyan son bilgilere göre kripto para birimi yatırımcılarını ilgilendiren bu mektupta, risklerin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda hareket geçilmesi belirtildi.

Başkan Gensler, mektubu yazmadan iki gün önce Aspen Security Forum’da şu yorumu yapmıştı:

Kripto para borsalarını kullanan yatırımcıların yeterince güvenli bir ortamda bulunmadığına inanıyorum.

SEC Başkanı, kripto para dolandırıcılığını kötüye kullanım olarak nitelendirirken Kongre’den ABD finansal sistemindeki kripto para birimlerini kapsayacak ek düzenlemeler istediğini belirtti. Aynı mektupta Gensler, kripto para endüstrisinin insanların hem merkezi hem de merkezsiz altyapılarda token alabilecekleri ve takas edebilecekleri platformlarla dolu olduğunu aktardı.

Gary Gensler, stablecoin’lerin geleneksel bankacılık kurallarını aşmak için kullanılabileceği konusunda uyardı. Başkan, token veya stablecoin’in menkul kıymetlere veya sentetik riskleri sağlayan diğer ürünlere uyarlanmasının önemli olmadığını belirtti. Bu ürünlerin tamamı menkul kıymetler kanunlarına tabi olacaktır.

Senatör Warren yaptığı açıklamada Gensler’in SEC’e ek düzenleyici yetki verilmesi gerekebileceğini aktarırken mektup için teşekkür etti. Ayrıca Warren kripto para birimlerini düzenlemek adına kapsamlı bir yasal çerçeve geliştirmek için tüm birimlere çağrıda bulundu.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 45.989 dolar seviyelerinden işlem görürken birçok altcoin yeşil bir görünümle seyrini sürdürüyor. En popüler ikinci kripto para Ethereum (ETH), 3.200 dolar barajını aşarak major bir direnç noktasına ulaştı. Öte yandan en popüler altcoin’lerden Binance Coin (BNB), 386 dolara yükselirken XRP 0.90 dolar sınırına dayandı.

Bunun yanı sıra kripto para piyasının toplam değeri 1.91 trilyon dolara ulaşırken tüm dünyada bu sektör konuşulmaya devam ediyor.

Facebook Comments