Saturday, September 23rd, 2023

SEC Eski Başkanı, Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) menkul kıymet olup olmadığı şüphesi, yıllar önce hem SEC hem de CFTC tarafından yapılan açıklamalarla sonlandırıldı.

Clayton, BTC’nin Menkul Kıymet Olmadığını Vurguladı

Ripple ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından XRP ile şirkete açılan davada XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiasının yersiz olduğunu vurguladı. Ripple, yaptığı savunmada XRP’nin menkul kıymet sayılmasına rağmen BTC ve ETH’in neden sayılmadığına dair belgelerin mahkemeye sunulmasını istedi.

Ripple’ın bu talebine SEC cephesi çok sert karşılık verse de SEC eski Başkanı Jay Clayton’ın açıklama yapması aslında durumu biraz olsa da aydınlatmakta. Clayton, CNBC ile gerçekleştirdiği röportajında Bitcoin’in daha kendisi SEC’ye başkanlık bile etmeden önce BTC’nin menkul kıymet olmadığının kararlaştırıldığını vurguladı. Clayton konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bitcoin’in menkul kıymet olmadığı daha ben SEC’ye girmeden kararlaştırılmıştı. Bu sebeple SEC’nin Bitcoin üzerindeki etkisi ve yetkisi direkt olmadı.”

SEC Eski Başkanı, Bitcoin Fonuna Katıldı

SEC eski başkanı Clayton  2018 yılında yaptığı açıklamada Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını vurguladı. Yaptığı kongre konuşmasında bunun tamamen değer transfer aracı olduğunu ifade eden Clayton, bunun mevcut para birimlerinin yerini alabileceğini de ifade etti. Birçok insan tarafından değer transfer aracı olarak görülen BTC’nin menkul kıymet olması ise o tarihlerde imkansız görüldü.

Clayton’ın lider kripto para birimi Bitcoin hakkında yaptığı açıklamaların tam da kısa süre önce yeni bir işe girmesinden sonra olması ise kullanıcıların aklında şüphe oluşturabilir. Clayton geçtiğimiz hafta Bitcoin odaklı yatırım fonu One River Asset Management bünyesinde danışman olarak işe başladı. Buna ek olarak kendisinin daha önce Apollo fonunda yönetici pozisyonunda çalışmaya başladığı biliniyor.

“Ripple’a Haksızlık Edildi”

Ripple cephesi ise Clayton’ın Bitcoin ile Ethereum’a farklı muamele gösterip Ripple’a haksızlık ettiğini düşünüyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse 31 Mart tarihinde yayınladığı açıklamasında Clayton’ın görevinin bitiminden 1 gün önce Ripple’a dava açmasını acımasızca gördüğünü vurguladı.

XRP fiyatı bu dava ile sert bir düşüş yaşadı ve hala tam olarak toparlanabilmiş sayılmaz. Dava öncesi 0,77 dolardan işlem gören XRP fiyatı davanın etkisi ile 0,17 dolara kadar gerileme yaşamıştı.

Facebook Comments